Kultuuriministeeriumi loovuurimuse programm

Voor avaneb 19. juunil ning taotlusi saab esitada kuni 26. augustini kell 17:00.

Vooru infopäev toimub Teamsis 27. juunil kell 11. Infopäev salvestatakse ja tehakse siin lehel kõigile kättesaadavaks.

Mis on loovuurimus?
Mis on toetuse andmise eesmärk?
Mida toetatakse?
Kes saab toetust taotleda?
Kuidas saab toetust taotleda?
Taotlemise ja hindamise kord
Taotlusvormi näidis (17.06.2024)
Loovuurimuse hindamisjuhend

Kultuuriministeerium andis 2024. aastal loovuurimuse programmi elluviimise üle Eesti  Teadusagentuurile. Taotlusvoor toimub vastavalt kultuuriministri määrusele ning Eesti Teadusagentuuri kinnitatud taotluste hindamise korrale.

Taotlusvooru 2024. aasta kogueelarve on 405 000 eurot.

Kultuuriministeerium andis 2024. aastal loovuurimuse programmi elluviimise üle Eesti Teadusagentuurile. Taotlusvoor toimub vastavalt kultuuriministri määrusele ning Eesti Teadusagentuuri kinnitatud taotluste hindamise korrale.

Mis on loovuurimus?

Loovuurimus on loometegevusel põhinev teaduslik uurimistöö, mille eesmärk on luua uusi teadmisi ja neil põhinevaid kultuurivorme, loome- ja uurimismeetodeid või -tehnikaid ning panustada seeläbi uurimisvaldkondade ning ühiskonna ja majanduse arengusse. Loovkomponent ja uurimuslik osa moodustavad loovuurimuse terviku, mis vastab teadus- ja arendustegevuse tunnustele. Loovuurimus sisaldab vähemalt ühte loomevaldkonda, mis võib olla kunst, disain, muusika, audiovisuaalvaldkond, etenduskunstid, arhitektuur või kirjandus.

NB: Tutvu ka Eesti loovuurimuse raamleppega ning loovuurimuse parimate praktikatega!

Mis on toetuse andmise eesmärk?

Toetuse andmise eesmärk on:
1) tõsta kultuurivaldkonna asutuste teadus- ja arendustegevuse võimekust uuringute läbiviimisel;
2) tõhustada interdistsiplinaarse teadus- ja arendustegevuse koostööd teadus- ja arendusasutuste ja koostööasutuste vahel;
3) luua projektide kaudu uusi teadmisi ja teaduspõhiseid loome- ja uurimismeetodeid või -tehnikaid ning panustada seeläbi uurimisvaldkondade, kultuuri ja ühiskonna arengusse;
4) parandada teadmussiirde mahtu ja mitmekesisust;
5) luua uusi koostöömudeleid teadus- ja arendusasutuste ja koostööasutuste vahel.

Mida toetatakse?

Toetatakse projekte, mille elluviimine panustab loovuurimuse määruse §-s 3 nimetatud eesmärkide täitmisse ja tulemuste saavutamisse. Toetuse maht on kuni 45 000 eurot. Taotleja võib esitada taotluse väiksemas summas.

 

Kes saab toetust taotleda?

Taotleja on Eestis positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutus, kelle töötaja osaleb projektis vastutava täitjana. Vastutaval täitjal peab projekti tegevuste alguseks olema omandatud doktorikraad ning projekti elluviimise perioodil peab tal taotlejaga olema sõlmitud vähemalt 0,4 töökoormusega tööleping. Üks isik saab vastutava täitjana samaaegselt osaleda ühes loovuurimuse projektis.

Projekti võib kaasata ka põhitäitjaid või täitjaid. Põhitäitjal peab samuti olema doktorikraad ning lepinguline suhe taotleja või partneriga. Täitjale doktorikraadi nõuet ei kohaldata, kuid tal peab olema taotleja või partneriga lepinguline suhe.

 

Kuidas saab toetust taotleda?

Taotlemine toimub Eesti Teadusinfosüsteemis. Voor avaneb 19. juunil ning taotlusi saab esitada kuni 26. augustini kell 17:00.

Taotlemise ja hindamise kord

Taotlusi hindab hindamiskomisjon, kuhu kuulub kolm Kultuuriministeeriumi esindajat, ETAGi esindaja ning vähemalt kolm valdkondlikku eksperti vastavalt laekunud taotluste hindamise vajadusele.

Nõuetele vastavaks tunnistatud taotlusi hinnatakse järgmiste kriteeriumide alusel:
1) projekti teoreetiline ja metoodiline põhjendatus, 40% koondhindest;
2) projekti teostatavus, 30% koondhindest;
3) projekti olulisus, pakilisus ja panus valdkonna arengusse, 30% koondhindest.

 

Kontakt

Mariann Proos
TAIE fookusvaldkonna koordinaator (Elujõuline Eesti)
mariann.proos@etag.ee
5199 7098