Kontakt ETAGis
Katrin Piller
katrin.piller@etag.ee
Tel: 731 7382
Ühiskonkursid Põhjamaade teadusnõukoguga NordForsk
NordForsk on Põhjamaade (Island, Norra, Rootsi, Taani ja Soome ning autonoomsete piirkondade Fääri saarte, Gröönimaa ja Ahvenamaa) teaduse ja teaduspoliitika arendamise platvorm, mille eesmärk on edendada Põhjamaade teaduse kvaliteeti, mõju ja kuluefektiivsust ning edendada koostööd teaduse infrastruktuuri arendamisel. Eestile on koostöö Põhjamaadega olnud tähtis nii ajalooliselt kui ka strateegiliselt. Teaduskoostöö arendamist Põhjala riikidega näeb ette ka TAI strateegia. Alates 2019. aastast on Eesti Teadusagentuur osalenud mitme ühisprogrammi loomisel koos NordForski ja teiste rahastavate organisatsioonidega.
Hetkel avatud NordForski taotlusvoorud, milles ETAG osaleb rahastajana
NordForsk ühiskonkurssidel osalemise põhimõtted
Rahastamine
Eesti Teadusagentuur osaleb NordForski ühiskonkurssidel virtual common pot’i rahastusskeemi alusel, mis taotleja jaoks tähendab seda, et Eesti teadusrühma rahastab (üksnes) Eesti Teadusagentuur vastavalt eelarvele, mis on programmis osalevate partnerorganisatsioonidega kokku lepitud. ETAGi senine eelarve on NordForski konkurssidel olnud 150 000–400 000 eurot, mis jaguneb kõigi nende Eesti teadlaste osalusega projektide vahel, mis on jõudnud üldise pingerea tippu ja mida programmi tasandil on otsustatud rahastada. Põhjamaade rahastavad organisatsioonid osalevad NordForski ühiskonkurssidel kas common pot’i või virtual common pot’i skeemi alusel.
Projekti konsortsiumid
NordForski konkurssidel osalemine eeldab konsortsiumi moodustamist, kuhu kuuluvad vähemalt kolme riigi teadusrühmad nendest riikidest, kes vastava konkursi korraldamises osalevad. Kindlasti peab konsortsiumis olema esindatud vähemalt 2 Põhjamaad. See, millised Põhjala riigid või autonoomsed piirkonnad vastaval ühiskonkursil osalevad, sõltub konkreetsest programmist.
Taotlemine
Toetuse taotlemine käib läbi NordForski taotlusportaali. Taotluse esitab projekti koordinaator, kelleks saab olla ainult teadusasutus. Projekti vastutaval täitjal peab olema doktorikraad. Reeglina saab üks vastutav täitja esitada ühes taotlusvoorus ainult ühe taotluse.
NordForski portaalist on võimalik alla laadida ka kõik nõutud vormid, mis tuleb taotluse juurde lisada (eelarve, teadusrühma koosseis jm). Taotlusvorm tuleb täita inglise keeles; sellega saab tutvuda ka ilma portaali sisse logimata. Taotluse juurde tuleb esitada ka iga partnerasutuse kinnituskiri.
Hindamine
Hindamise korraldab NordForsk. Tavapäraselt kasutatakse hindamiseks rahvusvahelistest ekspertidest koosnevat hindamispaneeli. Kõigile taotlejatele annab NordForsk hiljem tagasisidet individuaalretsensioonide või konsensusraporti näol.
Lepingud ja aruandlus
Üldjuhul sõlmib Eesti teadusrühmadega grandilepingu Eesti Teadusagentuur, kellele tuleb kord aastas esitata vahearuanne ja pärast projekti lõppu lõpparuanne. Aruanne hõlmab finants- ja tegevusaruannet. Konsortsiumi-siseselt annab iga partner aru tööplaani täitmisest ja saavutatud tulemustest projekti koordinaatorile, kes esitab koondaruande NordForskile.
Nõuded Eesti osalejatele
- UUS! Vastavusnõuded Eesti taotlejatele partnerluste rahvusvahelistel ühiskonkurssidel osalemiseks (alates 01.03.2024 avanevatele konkurssidele)
- Vastavusnõuded Eesti taotlejatele partnerluste rahvusvahelistel ühiskonkurssidel osalemiseks (vahemikus 01.03.2023-28.02.2024 avanenud konkurssidel)
- Vastavusnõuded 1.09.2022-1.03.2023 avanenud rahvusvahelistel ühiskonkurssidel
- Vastavusnõuded enne 1.09.2021-1.09.2022 avanenud rahvusvahelistel ühiskonkurssidel (inglise keeles ja eestikeelne tõlge)
- Vastavusnõuded enne 1.09.2021 avanenud rahvusvahelistel ühiskonkurssidel
Küsimused ja vastused NordForski taotlusvoorudes osalemisest
Kas taotlusvormi ja selle lisadega on võimalik tutvuda ka sisse logimata?
NordForski taotluskeskkonnas saab tutvuda taotlusvormiga ka ilma kasutajaks registreerumata ja sisse logimata, kasutades funktsiooni „Preview form“. Taotlusvorm peab sisaldama kogu nõutud infot, k.a lisasid, mille lehekülgede arv, kirja font ja suurus on taotluskeskkonnas täpselt määratletud. Kõik lisad tuleb laadida üles PDF-formaadis.
Kas asutus võib osaleda mitmes taotluses?
Asutuste osalemine taotlustes ei ole arvuliselt piiratud.
Kas teadlane võib osaleda vastutava täitjana mitmes taotluses?
See sõltub sellest, millise rolli vastutav täitja endale konsortsiumis võtab: juhtpartnerina (project leader/owner) on vastutaval täitjal võimalik esitada vaid üks taotlus, samas kui tavapartneri rollis ei ole vastutava täitja osaluste arv piiratud. On lubatud ka olukord, kus vastutav täitja esitab ühe taotluse konsortsiumi juhtpartnerina ning on tavapartnerina kaasatud veel mõnda teise taotlusse.
Millised asutused saavad osaleda? Kas üksnes positiivselt evalveeritud teadusasutused?
NordForsk on teaduskoostööplatvorm ja seetõttu on kõik taotlusvoorud suunatud ennekõike teadusasutustele. Projekti juhtpartner (project leader/owner) saab olla üksnes teadusasutus.
Millised riigid on Põhjamaad? Kas kõik Põhjamaad saavad taotlusvoorudes osaleda?
NordForski taotlusvoorudes on Põhjamaad Soome, Norra, Rootsi, Taani, Norra, Island ning autonoomsed piirkonnad Fääri saared, Gröönimaa ja Ahvenamaa. Projekti saab partneritena kaasata asutusi kõikidest Põhjamaadest ja autonoomsetest piirkondadest (kõik kulud katab NordForsk), kuid juhtpartner saab olla üksnes nendest Põhjamaadest, kelle teadust rahastavad organisatsioonid (teadusagentuurid) on vastava taotlusvooruga liitunud.
Kes rahastab Eesti osalejaid, kas NordForsk?
Eesti osaleb NordForski taotlusvoorudes virtual common pot rahastusskeemi alusel, mis tähendab, et Eesti osalejaid rahastab ainult ETAG ja võimalusel valdkondlik ministeerium (nt Siseministeerium, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium). NordForski rahastus katab üksnes Põhjamaade osalejate kulud, isegi kui koordinaator (juhtpartner) on Eestist.
Millised nõuded kehtivad Eesti osalejatele?
Eesti osalejatele kehtivad ETAG-i vastavusnõuded, mis on toodud konkursiteate lisas 1 (Call text, Annex 1) ja ETAG-i kodulehel. Lisaks kehtivad kõigile osalejatele NordForski taotlusvooru üldnõuded.
Kuidas saab Eesti partner näidata eelarves üldkulu?
Üldkulu saab olla Eesti partneril kuni 15% personalikuludest. Seda saab näidata taotlusvormis personalikulu real, lisades palgakulule üldkulu. Täpsustuse, kui suures summas üldkulu on projektis Eesti partnerile arvestatud, saab lisada eelarve selgitusse. Personalikuludeks loetakse nii teadlaste kui ka doktorantide ja järeldoktorite palgakulu (seega taotlusvormis kaks esimest kululiiki „Salaries of researchers“ ja „PhD and post-doctoral positions“).
Juhul kui Eestist on partneriteks kaks asutust, kuidas siis üldkulu arvestatakse ja kas tuleks koostada ühine eelarve?
Mõlemad partnerid võiks osaleda projektis kumbki oma eelarve ja ülesannetega, pidades silmas eelarve ülempiiri: partnerite eelarve kokku ühes projektis ei tohi ületada vastavalt 150 000 või 300 000 eurot. 300 000 eurot saab olla eelarve üksnes juhul, kui üks partneritest võtab endale kogu konsortsiumi juhtpartneri rolli (project leader/owner). Kui mõlemad partnerid osalevad konsortsiumis tavapartneritena, siis ei tohi nende eelarve kokku ületada 150 000 eurot. Mõlema osaleva asutuse vastutav täitja peab vastama kvalifikatsiooninõuetele, mis on välja toodud ETAGi vastavusnõuetes.
Mis võiks olla eeldatav projekti algus?
Tihti on sellele viidatud konkursi teates, aga kui see puudub, siis orienteeruvalt kulub rahastusotsusteni jõudmiseks aega 6 kuud pärast taotlusvooru sulgumist. Seega kui taotlusvooru tähtaeg on mais-juunis, võiks projektide algus olla järgneva aasta I kvartalis.
Kui kaua NordForski projektid kestavad?
Üldjuhul kestavad projektid 3-4 aastat.
Mida tähendab other funding taotlusvormi eelarves?
Eelarve osas palutakse taotlejal anda ülevaade nii nendest projekti elluviimisega seotud kuludest, mille katmist taotletakse taotlusvooru rahastajalt (requested budget), kui ka kõigist muudest rahastusallikatest (other funding), mida projekti elluviimiseks kasutatakse, k. a omafinantseering, mille osas eraldi nõuet kehtestatud pole (v.a juhul, kui sellele on taotlusvooru tekstis konkreetselt viidatud).
Kas Eesti osaleja peab esitama eelarve Norra kroonides?
Kui sisestada partnerite eelarve failis ("Budget per partner") tabelisse vahetuskurss EUR vs. NOK, siis on võimalik sisestada eelarve eurodes, pärast mida tekivad kõrvalveergu automaatselt summad ka Norra kroonides. Projekti kõigi partnerite kogueelarve tuleb üldjuhul esitada Norra kroonides.
Kas riigisisesed sõidukulud võivad kajastuda ka eelarves?
Jah, ETAGi toetust saab projekti elluviimisel kasutada nii sise- kui ka välislähetuste kulude katmiseks.
Kas NordForski projekti saab kaasata partnereid kolmandatest riikidest (väljastpoolt taotlusvoorus osalevaid Põhja- ja Balti riike)?
NordForski taotlusvoorud lubavad kaasata ka partnereid kolmandatest riikidest (v.a Venemaa ja Valgevene), tingimusel, et katavad ise oma kulud. Erandiks on reisikulud, mida saab katta ka NordForski/ETAGi grandist.
Millised on nõuded kinnituskirjale (Letter of Confirmation) ja kas selle jaoks on eraldi vorm?
Kinnituskirja üldnõuded on toodud NordForski taotlusvormis. Eraldi vormi selleks ette nähtud ei ole, seega saab iga taotleja järgida oma koduasutuse varasemat praktikat ja tava. Kindlasti peaks seal olema kirjas, et juhul, kui taotlus saab rahastuse, on asutus valmis vastavat projekti ellu viima vastava teadlase (vastutava täitja) juhtimisel ning toodud on taotlusvooru ja projekti pealkiri ning taotlemise lõpptähtaeg. Kinnituskirja peab esitama iga projektis osalev partner, k.a juhtpartner ja selle peab allkirjastama asutuse allkirjaõiguslik isik. Taotlusportaali saab üles laadida ainult PDF-vormingus faile.
Kuidas toimub NordForski taotluste hindamine?
Hindamisprotseduur on kirjeldatud NordForski taotluskeskkonnas toodud konkursiteates. Taotluste hindamiseks korraldab NordForsk rahvusvahelise paneelhindamise, kuhu on kaasatud eksperdid väljastpoolt programmis osalevaid riike. Väliseksperdid hindavad taotlust 7-pallisel skaalal vastavalt 6-le hindamiskriteeriumile. Paneelhindamise tulemusel valmib iga taotluse kohta hindamisraport, kus on kirjas ka taotlusele pandud koondhinne. Lävendi ületanud taotlused pääsevad edasi järgmisse hindamisetappi, mille käigus hindab taotlusi programmikomitee (Call Committee) vastavalt kahele hindamiskriteeriumile (contribution to call aims ja Nordic or Nordic-Baltic added value). Programmikomitee, kuhu kuuluvad kõikide taotlusvooruga liitunud rahastavate organisatsioonide esindajad, arutab ühiselt läbi pingerea tippu jõudnud taotlused ning valmistab ette rahastamissoovituse NordForski nõukogule. Seega on ETAGil (ja teistel Eesti kaasrahastajatel) võimalik rahastada Eesti osalejaid üksnes juhul, kui Eesti osalusega taotlus on jõudnud üldises pingereas kõige tippu ning programmikomitee on teinud vastava rahastusettepaneku. Juhul kui rahastusettepanekus on rohkem taotlusi kui (Eesti) rahastajatel eelarvet on, siis järgnevad läbirääkimised rahastavate organisatsioonidega, et leida võimalusel täiendavad vahendid rohkemate taotluste rahastamiseks. Rahastusotsusest teavitab NordForsk taotlejaid e-kirja teel.
ETAG osaleb järgmistes NordForski ühisprogrammides
- Eakate tervise- ja heaoluteemaline taotlusvoor, tähtaeg 20.02.2025
- ETAGi teade taotlusvooru avanemisest - Rände- ja lõiminguteemaline taotlusvoor, tähtaeg 14.05.2024
- ETAGi teade taotlusvooru avanemisest - Ookeani- ja merekalanduse teemaline taotlusvoor, tähtaeg 28. 05. 2024
- ETAGi teade taotlusvooru avanemisest - Taotlusvoor teemal: jätkusuutlik põllumajandus ja kliimamuutused
- ETAGi teade taotlusvooru avamisest - Rohepööret toetav taotlusvoor, tähtaeg 5.12.2023
- ETAGi teade taotlusvooru avanemisest - COVID-19 terviseinfo valdkonna teadus- ja innovatsiooniprojektid
- ETAGi teade taotlusvooru avamisest
- ETAGi uudis – rahastuse sai 1 Eesti osalusega projekt - Jätkusuutliku vesiviljeluse valdkonna teadus- ja innovatsiooniprogramm
- ETAGi teade taotlusvooru avamisest - Teadus- ja innovatsiooniprogramm avaliku sektori digitaliseerimiseks
- ETAGi teade taotlusvooru avamisest
- ETAGi uudis – rahastuse sai 3 Eesti osalusega projekti
ETAG toetab NordForski taotlusvoorudes rahastuse saanud projektide Eesti partnereid
- Feasibility and effects of Spatio Temporal Closures on Baltic and Eastern North Sea herring Stocks (STC-herring), 2025 - 2028 , TÜ, prof Henn Ojaveer
- Promoting Access to Health Services through Participatory Approach: E-Health Intervention to Promote Good Health Seeking (PATHS), 2025 - 2029, TÜ, prof Anneli Uusküla
- Linguistic Integration of Refugee Children and their Families (LINC), 2025-2028, TLÜ, prof Reili Argus
- Political Inclusion in an Era of Radicalization (POLINERA), 2025-2027, TLÜ, dr Mari-Liis Jakobson (koordinaator)
- Energy efficient and resilient food production system: using hydrogen-oxidizing bacteria to convert CO2 to protein (HERO-Protein), 2024-2028, TÜ, prof Kaspar Valgepea
- Green Hydrogen and Platform Chemicals from Agricultural Residues (AGRI-WASTE2H2), 2025-2028, TalTech, nooremprof Maksim Ošeka
- Nordic eHealth for Patients: Benchmaking and Developing for the Future (NORDeHEALTH) 2021-2023 – TalTech, prof Peeter Ross
- Critical Understanding of Predictive Policing (CUPP) 2021-2023 – TalTech, prof Anu Masso
- Digitalisation of livestock data to improve veterinary public health (DigiVet) 2021-2024 – EMÜ, prof Arvo Viltrop
- Mental morbidity trajectories in COVID-19 across risk populations of five nations (COVIDMENT) 2020-2022 – TÜ, Kelli Lehto
- Sustainable aquaculture feed based on novel biomass from wood by-products (SAFE) 2020-2024 – TalTech, prof Petri-Jaan Lahtvee
- Innovative sustainable Nordic-Baltic horticulture (InNoBaHort) 2023-2026 – EMÜ, prof Ulvi Moor
- Validating the Introduction of Kernza in the Nordic reGion (VIKING) 2023-2026 – EMÜ, dr Evelin Loit
- Climate-ready faba beans for the Nordic and Baltic Region (Fabanova) 2023-2026 – ETKI (METK), dr Ilmar Tamm