Mida uurivad õpilased oma teadustöödes 2021. aastal?

1. aprillil toimuval virtuaalüritusel tutvustab oma teadustööd 55 noort, kes jõudsid 2021. aasta õpilaste teadustööde konkursil teise vooru.

Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Alliku sõnul toimub iga-aastane õpilaste teadusfestival sel aastal virtuaalselt, ent eesmärk on pakkuda noortele kogemust, mis on võimalikult sarnane tavakonkursile. “Nii saavad õpilased harjutada avalikku esinemist ja tutvustada oma teadustööd suuremale publikule ning töid hindab riiklik komisjon,” selgitas ta.

Virtuaalüritus toimub 1. aprillil kell 9.00-15.30 ning selle otseülekannet näeb noorteportaalis www.miks.ee, kust leiab ka uurimistööde tutvustused ja täpse ajakava. Veebi vahendusel saavad esinejatele kaasa elada juhendajad, sõbrad ja pereliikmed. Samuti on ülekannet oodatud jälgima teadushuvilised noored, kes soovivad järgmiseks konkursiks inspiratsiooni koguda, õpilased, kellel seisab ees kooli uurimistöö kirjutamine ja õpetajad, kes neid juhendavad.

Konkursiga seotult toimub 13. aprillini kampaania “Julge olla uudishimulik!”. Noortele suunatud teadusmängus tuleb üles otsida 10 küsimust linnaruumi plakatitelt, miks.ee sotsiaalmeediast või veebilehelt ning leida neile vastused 2020. aasta õpilaste teadustöödest. Kampaania eesmärk on arendada noortes uurivat mõtteviisi maailma toimimise suhtes, innustada neid avastama ja katsetama ning äratada neis huvi enda jaoks paeluval teemal uurimistööd kirjutada. Kampaania kohta saab lähemalt lugeda aadressil www.miks.ee.

Õpilaste teadustööde riikliku konkursiga tunnustatakse parimaid uurijaid ja nende juhendajaid. Konkursi auhinnafond on 11 400 eurot ja auhindu antakse välja nii põhikooli- kui gümnaasiumiastmes. Konkurss on kaheetapiline – esmalt hinnatakse kirjalikke töid ja parimad kutsutakse teise, nn. „vestlusvooru“. Komisjon hindab teise vooru pääsenute ettekandeid ja õpilase esinemisoskust. Tänavu toimub konkurss 20. korda ning aastate jooksul on konkursile esitatud üle 2000 töö.

 

Lisainfo:

Annely Allik
Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja
tel. 730 0333
annely.allik@etag.ee