Mobiilsustoetused võimaldavad nii Eesti kui välisteadlastele teadustöö tegemist uues keskkonnas, mis laiendaks nende kogemusi ja koostöövõrgustikku ning pakuks võimalust töötada parimates teadusrühmades olenemata riigist.
Kohanemistoetus
Toetatakse Eesti teadus- ja arendusasutusi teadlaste värbamisel väljaspool Eestit.
Eestist välisriiki mineva järeldoktori grant (PUTJD)
Toetatakse Eestis doktorikraadi omandanud isikute teadlaskarjääri alustamist välisriigi tugevate teadusasutuste ja uurimisrühmade juures.
Sissetulev järeldoktoritoetus
Toetatakse välisriigis doktorikraadi kaitsnud teadlaste Eestisse järeldoktorantuuri tulemiseks.
Tagasipöörduva teadlase toetus
Toetatakse väljaspool Eestit töötanud Eesti kodanikest või endistest/praegustest Eesti residentidest teadlaste tagasipöördumist Eestisse. Eeltingimusteks on välisriigis läbitud järeldoktorantuur või vähemalt samal tasemel tehtud teadustöö.
Raamprogrammi “Euroopa horisont” mobiilsuse toetusmeetmed
Marie Skłodowska-Curie (MSCA) meetmete eesmärk on toetada teadlaste oskuste ja karjääri arengut andes teadlastele võimaluse saada kogemusi eri riikides ja sektorites.
Riikidevahelised koostööprogrammid
Riikidevahelised koostööprogrammid pakuvad erinevaid võimalusi teadlaste mobiilsuse rahastamiseks:
- Jaapani Teaduse Edendamise Ühingu (JSPS) ja ETAGi koostöös toimub igal aastal järeldoktorite stipendiumide konkurss teadustööks Jaapanis;
- Eesti-Prantsuse ühisprogramm PARROT pakub reisigrante teadus- ja tehnoloogiaalaseks koostööks Eesti ja Prantsusmaa uurimisgruppide vahel;
- Eesti-Taiwani koostööprogramm pakub reisigrante Taiwani teadusasutustesse.
SekMo – sektoritevahelise mobiilsuse toetusmeede
Meetme eesmärk on teadlaste ja tippspetsialistide liikumise kaudu suurendada koostööd akadeemilise ja mitte-akadeemilise sektori vahel, mis võimaldab:
- Palgata teadlast ettevõttesse või avaliku sektori asutusse (teostamaks rakendusuuringut või eksperimentaalarenduse projekti);
- Siirduda tippspetsialistil ettevõttest või avalikust sektori asutusest ülikooli, rakenduskõrgkooli või teadusasutusse (teostamaks õpet-, teadus- või innovatsioonitegevusi, tehnoloogiasiiret);
- Palgata ettevõttel või avaliku sektori asutusel teadmussiirdedoktoranti (doktoritöö teema lähtub tööandja tegevusest).
Mobilitas 3.0 mobiilsustoetused
- ERC grandi taotlemise toetused
- Eestisse tuleva järeldoktoritoetus
- Rahvusvahelise teadus-, arendus ja innovatsioonialgatustes osalemise toetamine. Toetus on suunatud osaluskavas märgitud Euroopa partnerluste ja ERA-NET taotlusvoorudes positiivse tulemuse saanud Eesti TA-asutuste poolt esitatud projektide elluviimiseks.
- Eesti kontaktbüroo Brüsselis
- Eesti teaduse välisturundus “Research in Estonia“
Kontakt
Allan Padar
Teadlasmobiilsuse valdkonna juht
Tel 5686 6722
allan.padar@etag.ee