Eesti Teadusagentuur (ETAG) töötas käesoleva aasta algusest kuni septembri lõpuni toimunud arutelude käigus välja uurimistoetuste ja baasfinantseerimise uue kontseptsiooni. Väljatöötamisse olid kaasatud eksperdid eri huvirühmadest (Eesti Teaduste Akadeemia, haridus- ja teadusministeerium, ülikoolid, teadus- ja arendusasutused, noorteadlased). Kontseptsioon esitati haridus- ja teadusministeeriumile ja riigikantseleile, et aidata riigikantselei koordineeritaval kõrghariduse ja teaduse rahastamise ümberkorraldamise rakkerühmal ette valmistada TA rahastamise süsteemi kava.
Uurimistoetuste ja baasfinantseerimise uue kontseptsiooni väljatöötamise vajadus tuleneb otseselt Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegias 2014–2020 „Teadmistepõhine Eesti” seatud eesmärkidest ning nende saavutamiseks kavandatud tegevustest. Riigi teadus- ja arendustegevuse kulutuste kasvu saavutamise üheks oluliseks eeltingimuseks on kaasajastada kogu teadus- ja arendustegevuse rahastamise süsteemi nii, et see kindlustaks Eesti teadus- ja arendustegevuse rahastamise efektiivse toimimise.
Kontseptsioonis kirjeldatakse uurimistoetuste ja baasfinantseerimise kui kahe Eesti teadus- ja arendustegevuse rahastamise põhiinstrumendi muudatusi seoses teiste rahastusinstrumentidega. Kontseptsioonis esitatud konkreetsed detailid, näiteks uurimistoetuste mahud ja erinevate grandiliikide proportsioonid, on indikatiivsed ja vajavad enne rakendamist täpsustamist. Kontseptsiooni rakendamisel on eri rahastusinstrumendid omavahel paremini kooskõlas. Need toetavad tasakaalustatult teadus- ja arendusasutusi nende põhikirjaliste ja arengukava eesmärkide täitmisel, teadlasi ja uurimisrühmi kõrgel tasemel uurimisprojektide läbiviimisel ning teadlasi ja ettevõtjaid tehnosiirde- ja innovatsiooni alases koostöös.
Selleks, et tagada TAI strateegia eesmärkide täitmine, tuleb muudatustega alustada võimalikult peatselt. Uurimistoetuste muudatused on plaanis ette valmistada nii, et 2017. aastal on võimalik taotleda juba uusi uurimistoetusi.
Uurimistoetuste ja baasfinantseerimise uue kontseptsiooniga on võimalik tutvuda siin.
Eesti Teadusagentuur tutvustab kontseptsiooni 8. detsembril Tartus teadusfoorumil teadusEST 2016, kuhu on võimalik registreeruda kuni 14. novembrini aadressil https://www.etag.ee/uritus/teadusest-2016/
Lisainfo:
Andres Koppel
Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees
731 7340