Noored leiutajad muudavad maailma julgete mõtete abil

Täna autasustati Tallinnas, TalTech Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory saalis, õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid. Riikliku konkursi preemiad andis üle Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Tea Varrak.

Kantsler Tea Varrak tunnustas 34 õpilasleiutajat, kelle mõttelennu ja kätetöö tulemusena valmis 28 põnevat leiutist. „Nii tänavune kui ka eelnevad konkursid näitavad, et õpilaste mõtted paneb lendama meie igapäevane elu. Noored märkavad probleeme, analüüsivad neid ja pakuvad välja lahendusi,“ sõnas Varrak. „Leiutamine on esimene samm teel unistustest tegelikkuseni. Soovin kõigile rohkem unistusi ja pealehakkamist, et unistused ka teoks teha.“

1.-4. klassi õpilaste hulgas anti välja neli esimest preemiat.
Tõnis Reitalu (Lümanda Põhikool) sai I preemia mahlapumba eest, mille abil ka väikesed lapsed saavad 3-liitrisest purgist mahla lihtsasti tassi.
Otto Seppel (Pärnu Vanalinna Põhikool) pälvis I preemia targa tuulevarju eest bussipeatustesse, mis keerab oma kaitsva varjupoole alati tuule suunaga risti.
Karoliis Tamm (Parksepa Keskkool) pälvis I preemia aknaga piimapaki välja mõtlemise eest, et oleks kohe näha, kas piima veel on või enam mitte.
Braian Tsirk (Parksepa Keskkool) sai I preemia töö „Puu krae“ eest. Lihtsalt kättesaadavate  vahenditega meisterdatud puu krae hõlbustab aia hooldust ja kaitseb puu koort muru niitmise ajal.

5.-9. klassi õpilastele anti välja kolm esimest preemiat.
Leen Burmeister (Märjamaa Gümnaasium) pälvis I preemia õppekomplekti eest „Appi! Kukun läbi jää!“, mille abil õpetada nii noori kui täiskasvanuid jääõnnetuse puhul õigesti käituma.
Märten Reinaas (Rapla Kesklinna Kool) sai I preemia tarkvaralahenduse eest, mis võimaldab interneti jututubades kasutajate tuvastamist laavalambi analoogial põhineva turvalise rakenduse abil.
Mikk Reinkubjas (Vormsi Lasteaed-Põhikool) sai esimese preemia kaugõppuritele mõeldud keskkonna välja mõtlemise eest. Keskkond koondab erinevad kaugõppijate vajadused ja koosneb päevikust, suhtlemisprogrammist ning digitaalsetest õpikutest.

Gümnaasiumiastmes jäeti esimene preemia sel korral välja andmata.

Lisaks riiklikele preemiatele andsid eriauhindu Kuninglik Taani Saatkond, Energia avastuskeskus, SA Teaduskeskus AHHAA, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO) koos Patendiametiga, TalTech Mektory Tehnoloogiakool, ajakiri Minu Maailm,  Lottemaa Teemapark.  Ameerika Ühendriikide Suursaatkond toetab Eesti ja Ameerika noorte innovatsioonialase koostöö arendamist.

Eestit esindab rahvusvahelisel noorte teadlaste konkursil Intel ISEF 2019. aasta mais Phoenixis Märten Reinaas (Rapla Kesklinna Kool) tööga „Laavalambil põhinev kasutajate autentimine jututoas“ ja juhendajakogemusi läheb omandama Eve Burmeister Märjamaa Gümnaasiumist.

Parima kooli preemia  (esemeline preemia väärtusega 3250 eurot) pälvis Tõrva Gümnaasium.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur, rahastab Haridus- ja teadusministeerium.

Kõik õpilasleiutajate konkursi preemia tulemused 

Lisainfo:

Margit Lehis, õpilasleiutajate riikliku konkursi koordinaator, tel 520 3270, margit.lehis@etag.ee

Liina Raju, kommunikatsioonijuht, tel 534 992 50, liina.raju@etag.ee