Õpilasleiutajate laager ehk suvekool või talvekool on lisaauhind neile 4.-9. klassi leiutajatele, kes riiklikul konkursil tunnustatud saavad. Leiutajate laager korraldatakse igal konkursi toimumise aastal ühe auhina osana.
Allpool leiate lühikese ülevaate, peamiselt pressiteadetena, sellest millega nutikad noored talve- või suvekoolis tegelnud on.
- 2017. aasta konkursi preemia-talvekool toimub 26.-28. jaanuarini 2018 Tartus. Läbiv teema on meditsiiniteadus.
- 2016. aasta konkursi preemia-talvekool toimus jaanuaris 2017. Läbivaks teemaks oli toiduteadus.
- 2015. a konkursi preemiatalvekool, mis toimus jaanuaris 2016, ammutas inspiratsiooni ajakirjandusest ja inseneridelt.
6. jaanuaril 2016. a algas Tartus kolm päeva kestev noorte leiutajate talvekool 2015. a õpilasleiutajate riikliku konkursi keskmise vanuseastme parimatele.
Noored tutvuvad talvekoolis leiutamise abc-ga alates probleemi leidmisest, sihtgrupi määratlemisest ja lahendusideede väljamõtlemisest kuni valmis toote arendamise, patentimise ja turundamiseni. Praktikas proovitakse järele, kui oluline on toote sünni juures meeskonnatöö oskus ning missugune on selles protsessis disaineri, inseneri ja turundaja roll.
Lahendust vajavaid probleeme otsitakse seekord ajakirjandusest. Talvekooli ja õpilasleiutajate konkursi korraldaja Margit Lehise sõnul on konkurss ja talvekool näidanud, et noortel on tundlikku meelt ja teravat silma ühiskonna ja igapäevaelu probleemide märkamiseks. Sellest tuli ka mõte koguda inspiratsiooni ajakirjandusest, kus ühiskonnaelu kitsaskohad samuti välja tuuakse.
Rakenduspõhiseid taustateadmisi jagavad noortele sel aastal insenerid – külla tulevad robootikud ja osalejad ise külastavad elektroonikainseneribürood Hedgehog OÜ Tartu Teaduspargis. Traditsiooniline hilisõhtune visiit tehakse AHHAA-keskusse.
Talvekooli lõpuks valmivad meeskonnatööna lahendused, mida esitletakse laagri viimase päeval, 8. jaanuari pärastlõunal kõigile huvilistele ja osalejate pereliikmetele. Õpilasi juhendavad talvekoolis noored insenerid, disainerid ja turundusspetsialistid.
Seekordne noorte leiutajate talvekool on juba kaheksas, seda korraldab Eesti Teadusagentuur ja rahastab Haridus- ja Teadusministeerium.
- Noored leiutavad 2014. a noorte leiutajate konkursi preemiatalvelaagris matkatarbeid
Järgneva kolme päeva jooksul kogunevad Tartu kunstikooli noorte leiutajate talvelaagrisse 4.-9. klassi õpilasleiutajate 2014. aasta riikliku konkursi parimad. Tänavu on fookuses loodusteadused ja seekord hakkavad 22 noort kolme päeva jooksul välja mõtlema matkamist hõlbustavaid tooteid.
Laager on üles ehitatud loengutele, mis vahelduvad praktiliste ülesannetega. Noored teevad läbi kogu tootearenduse protsessi ning kaardistavad sihtrühma ja probleemi. Sellest lähtuvalt alustavad selliste toodete väljatöötamist, mis hõlbustaks matkamist.
Talvelaagri koordinaatori Margit Lehise sõnul on leiutamise protsess väga pikk ning selleks, et ühest ideest sünniks päriselt toode, läheb kaua aega. «Ma arvan, et reaalselt ühtegi valmistoodet laagris teha ei jõuta, küll aga valmivad toodete mudelid ja saame noori juhendada, et nad teaksid, mis ühe või teise leiutamise etapiga kaasneb,» kinnitas Lehis.
Leiutajate konkurss ja varasemad laagrid on korraldaja sõnul näidanud, et noortel on huvitavaid ja loovaid mõtteid. Eelmine aasta oli teemaks materjaliteadus ning siis leiutati Lehise kinnitusel näiteks erinevatest materjalidest põrandaid, mis koguksid ise tolmu kokku. Samuti erinevast materjalist panni käepidemed, mis hakkavad reageerima siis, kui rasva sees tekitavad teatud transgeensed ühendid.
Laagri lõpus tutvustavad noored leiutajad meeskonnatööna valminud lahendusi. Teaduspõhiseid taustateadmisi jagavad lastele aga näiteks Aleksei Turovski ning Eesti maaülikooli taimefüsioloog Ülo Niinemets.
Talvelaagrit korraldab Eesti teadusagentuur juba seitsmendat korda.
- Õpilasleiutajate talvekool 2013. aasta preemiasaajatele – läbivaks teemaks materjaliteadus
08.01.2014
Selle aasta alguses toimus Tartus Eesti teadusagentuuri korraldatud talvekool õpilasleiutajate riikliku konkursi 4.–9. klassi parimatele osalejatele.
Osalejad läbisid kogu leiutamise protsessi alates idee sünnist kuni valmis toote müümiseni. Protsessi juhendasid disainerid, insenerid ja turundajad, lisaks andsid nõu TÜ materjaliteadlased Jaak Kikase juhtimisel ning talvekooli õhtukülalisena esines Mercedese tehase disainiosakonnas töötanud ning Eestis koos Kärt Ojaveega tarku tekstiile arendanud noor disainer Stella Kalkun. Paljud loovustehnikad ja meeskonnatöö olulisust tõestavad olukorrad prooviti praktikas mitmeid kordi läbi.
Talvekoolis töötati nelja meeskonnana, kelle tegutsemise tulemustena sündisid ideed ja valmisid neist ka maketid. Lisaks ideede genereerimisele ja makettide valmistamisele õppisid lapsed analüüsima oma toodete sihtgruppi, selle vajadusi, looma oma meeskonnale ning tootele logo ja sõnastama sloganit, analüüsima oma idee tugevusi ja nõrkusi nii ettevõtja kasutaja seisukohalt. Lõpuesitluste käigus katsetati toote müümist võimalikele investoritele.
Missugused ideed talvekoolis osalenud meeskondadel sündisid?
Leiutajate meeskond Totu (Vootele Mets, Sirelyn Miljand, Kaur Oskar Kõrgvee, Oskar Tuvike) pakkus nutikaid ideid kööki:
a) Pann, mille käepidemel asuv tark materjal* muudab värvi, kui praadimiseks kasutatav rasv muutub tervisele kahjulikuks, st tekivad kantserogeensed ühendid.
b) Leivakast, mille ülaserval olev tark materjal reageerib koheselt värvimuutusega, kui saias või leivas tekib hallitus.
c) Toidunõudele pihustatav tervisele absoluutselt ohutu vedelik, mis tekitab nõudele niisuguse kihi, et nõu pinnale ei jää mitte midagi kinni – säästab aega ja vett, sest nõusid ei pea pesema.
Võistkond Mürsikud (Danel Leppenen, Jaan Markus Jahilo, Theodor Künnapuu, Kaspar Arukaevu, Mihkel Karus) mõtlesid välja kaks lahendust ühiskondlike ruumide (koolid, lasteaiad, haiglad vm avalikud asutused) põrandatele:
a) Põranda pinnakate, mille alla on pandud staatilist elektrit tekitavad kaablid, et need põrandal oleva tolmu kokku koguksid. Kaableid saab panna sedasi, et need moodustavad mutreid. Sedasi tekib kujunduslikus mõttes mänguline põrand. Idee kasu seisneb selles, et tolm ei lenda ringi kogu põranda pinnal, vaid koguneb konkreetsetesse piirkondadesse, kust seda on lihtsam koristada
b) Põranda pinnakate, mis muudab värvi ja millele ilmuvad mustrid neisse piirkondadesse, mis on tolmusemad. Tolmu kogust hindavad sensorid. Sellist põrandat ei pea kogu ulatuses üle pesema, vaid ainult need kohad, mis on tolmusemad. Niisugune põrand jätab dünaamilise, mängulise mulje.
Võistkond Noored leiutajad (Anett Kuulmets, Markus Andero Grubnik, Tauno Palanen, Martin Mihkelsaar) muretsesid mürataseme pärast koolis:
a) Kooliruumides müra vähendavad seinad, mille koostises olev ferrovedelik muudab oma pinnastruktuuri nii, et kui müra ruumis läheb valjemaks, muudavad seinad automaatselt oma reljeefi müra summutavaks. Sein näeb välja vahvalt liikuv, justkui elav. Niisuguste seintega ruumis ei väsita vali müra inimest.
Võistkond Murasel (Junianna Zatsarnaja, Mark Heidmets, Joonatan Oskar Melioranski, Erik Rasmus Alt) tahtis aidata kaasa noorte tervislikule toitumisele:
a) Intelligentne tervislik skänner sööklasse. Masin, mis on kooli sööklas enne toidu tellimist ning millel sõrmejälje skännimisega tuvastatakse õpilane. Masina tarkvara on ühendatud lapse terviseandmetega (kooliarsti andmed ja vereanalüüsi tulemused), mispeale koka arvuti ekraanile ilmub teave, et mis aineid laps toidust rohkem vajab. Seepeale paneb kokk just sellele lapsele sobivaima toidu, nt kui õpilasel on rauapuudus, siis rohkem punast liha või maasikaid magustoiduks jne. Niisugune leiutis aitab kaasa tervisliku toidu tarbimisele ja muudab koolisööklad tervisliku toitumise eeskujudeks.
*tark materjal – noorte leiutajate kirjeldatud omadustega materjal, mille koostis ei ole avalik.
- Õpilasleiutajate talvekool 2012. aasta preemiasaajatele – linnaplaneerimine Tartu näitel
Leiutajate talvekoolis otsivad noored lahendusi Tartu linnaruumi arendamiseks
Eesti Teadusagentuur
Pressiteade
2.01.2013
2. kuni 4. jaanuarini toimub Tartus, Tartu Kunstikoolis (Eha tn 41) õpilasleiutajate talvekool, kus proovitakse leiutamise kõiki etappe ideest kuni valmis tooteni. Talvekooli programm on välja töötatud SA Eesti Teadusagentuuri ja Eesti Disainikeskuse koostöös.
Talvekool on osa preemiast 2012. aasta riikliku leiutajate konkursi 4.-9. klassi parimatele osalejatele. Talvekooli eesmärk on koos noorte leiutajatega proovida, kuidas sünnivad värsked ideed, kuidas neid arendada nii, et need realiseeruksid ja leiaksid rakendust igapäevaelus ning milliste oskustega meeskond tagab toote edukuse. Oma teadmisi jagavad noortega nii disainerid, insenerid kui tootearendajad ja ettevõtjad.
Talvekooli keskseks teemaks on sel korral inimgeograafia ja linnaplaneerimine. Meeskonnatöö harjutuste käigus mõtlevad noored, millised leiutised võiksid Tartu linnaruumi arendada ja erinevatele kasutajatele mugavamaks teha. Kolme päeva jooksul saavad noored leiutajad ülesandeks arendada välja idee ühe konkreetse piirkonna arendamiseks. Meeskonnatöö harjutuse juures juhendab noori Tartu Ülikooli inimgeograafia teadur Kadri Leetmaa.
Lisaks tutvutakse talvekooli käigus Ahhaa teaduskeskuse väljapanekuga.
Seekordne noorte leiutajate laager on juba viies. Varasemal neljal aastal noored leiutajad on loonud universaalhõljukeid, mis liiguksid nii maas kui vees, lahendanud keskkonnaprobleeme Saasta Citys, mõelnud välja kiireid ja ägedaid liiklusvahendeid ning arendanud põnevaid abivahendeid kosmoses toimetulemiseks. Leiutajate talvekooli korraldamist toetavad SA Eesti Teadusagentuur, Haridus- ja Teadusministeeriumi ja AHHAA teaduskeskus.
- Õpilasleiutajate talvekool 2012 ehk kuidas teha pannkooke kosmosejaamas
2011. a konkursi preemialaager toimus talvekoolina 4.-6. jaanuarini 2012 Tartu Kunstikoolis.
Jaanuari esimestel päevadel, 4.–6. jaanuarini kogunes 20 nutikat õpilast üle Eesti Tartu Kunstikooli ruumidesse leiutajate talvekooli, et teada saada, mismoodi leiutise ideest sünnib valmis toode. Miks aga pannkookidest pihta hakati? Sest seekordse laagri teemaks oli elu kosmoses ja pannkookide küpsetamine andis võimaluse omal nahal kogeda, kuidas kaaluta olekus ka lihtsad ja igapäevased tegevused hoopis erinevat lähenemist ja abivahendeid nõuavad.
Laagri jooksul töötatigi meeskondades uute tooteideede kallal, mis võiksid elu kosmosejaamas lihtsamaks, mugavamaks ja lõbusamaks teha. Tulemuseks olid ringihõljuv tolmuimeja, komplekt suletavast kausist, lusikast ja kilekotist, mille abil saab kuivaineid tõsta ilma, et midagi hõljuma läheks, kapuutsiga niisutatud ja juba pesuvahendit sisaldav vannilina ning interaktiivne ekraan, mille kaudu saab reaalajas kodustega maal ühendust pidada ja mänge mängida. Protsessi käigus õpiti ideid arendama, meeskonnatööd tegema, makette looma ja turundust planeerima.
Leiutamise ja tootearenduse vahepeal käis külas mitmeid põnevaid tegelasi. Huvitava loengu tudengisatelliidiprojektist pidas lastele Teadusaasta saadik Mart Noormaa, kes päriselus on kosmoseteadlane ja õpetab ülikoolis füüsikuid ning Marek Viilol Põltsamaa Felixist, mis teatavasti oli ainus Eesti ettevõte, kus pikka aega toodeti kosmonautidele tuubitoitu, tuubiborši ja tuubikohvi sai ka ise katsuda! Kirss tordil oli Ahhaa planetaariumi külastus, kus selgitusi jagas peaplanetarist Margus Aru. Talvekoolis osalemine oli osa preemiast neile 2011. aasta õpilasleiutajate riiklikul konkursil edukalt osalenutele, kes õpivad 4.–9. klassis. Noori leiutajaid juhendasid disainikeskuse tootearenduse töötubade IDE: juhendajad. Programmi panid kokku Eesti Disainikeskus ja Sihtasutus Archimedes. Õpilasleiutajate konkurss toimub ka 2012. aasta sügisel, osaleda saavad kõik õpilased 1.–12. klassini.
Pannkookide küpsetamist ja noorte leiutajate talvekooli toetas Haridus- ja Teadusministeerium.
Varasemad suvekoolid
2010. a konkursi preemialaager toimus suvekoolina 20.-22. juunini 2011.a Viljandimaal Karksi-Nuias A. Kitzbergi nimelises Gümnaasiumis. Laagri teema oli keskkonnateemade lahendamine (probleemid Saasta-Citys)
2009. a konkursi preemialaager toimus suvekoolina 11.-13. augustini 2010. a Võrumaal Rõuge Põhikoolis
2008. a konkursi preemialaager toimus suvekoolina 17.-19. augustini 2009. a Võrumaal Rõuge Põhikoolis