Abiks juhendajale: materjalid, koolitused

Augustis toimub kaks koolitust probleemipõhisest õppest ja uurimuslikust lähenemisest leiutamise õpiteekonnal.
Koolituse eesmärgiks on juhendajate julgustamine ning oskuste arendamine, mis toetavad õpilaste juhendamist leiutamise õpiteekonnal.

Esimene koolitus:
7.-12. klassi õpilasleiutajate juhendajate koolitus toimub 16.augustil Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumis (Vene tn 22, Tallinn).
Algus kell 9.00 ja lõpp 17.00.
Koolitus annab põhjaliku ülevaate leiutamise protsessi neljast suuremast osast, protsessi juhendamisest ning sellega seonduvatest takistustest.
Info koolituse kohta leiate siit.
Koolitust viib läbi Haridusdisaini Keskus ning osalejatele tasuta.
Registreeruda saab kohtade täitumiseni (max 30 inimest) või kuni 10. augustini siin:

 

Teine koolitus „Ideest prototüübini“:
1.-6. klassi õpilasleiutajate juhendajate koolitus toimub 26.augustil Tallinnas Vivita Telliskivi leiutamislabori stuudios (Telliskivi 60A/5 10412, Tallinn Telliskivi Loomelinnak, B Hoone, I korrus).
Algus kell 10.00 ja lõpp 16.30.
Juhendajad saavad praktilised oskused Vivita poolt välja töötatud materjalide kasutamiseks ning rakendamiseks õpilasleiutajate konkursil osalevate projektide juhendamisel. Eesmärk on innustada õpilasi realiseerima oma ideid käegakatsutavateks mudeliteks või prototüüpideks.
Info koolituse kohta leiate siit.
Koolitust viib läbi Vivita/Lahenduste Laboratoorium MTÜ ning osalejatele tasuta.
Registreeruda saab kohtade täitumiseni (max 35 inimest) või 10. augustini siin:

 

Õpilasleiutajate riikliku konkursi kohta saab lähemalt lugeda siit: https://etag.ee/tegevused/konkursid/opilasleiutajate-konkurss/

Küsimuste korral võtke ühendust: lilia.grozovski@etag.ee

Koolitusi rahastatakse Euroopa Sotsiaalarengu Fond+ TeaMe 3.0 programmi vahenditest.

********************************************************************************************************************

Abistavad materjalid leiutamise kui loovtöö juhendamiseks

Leiutamist toetavad materjalid on koondatud veebilehele Leiutamist toetavad materjalid | Miks.ee

Näidis 1. ja 2. kooliastme õpilasele leiutise kirjelduse koostamiseks. NÄIDIS

Patendiameti intellektuaalomandi juhend “Kaitse oma loomingut“.  – Veebiseminar 28.09

***

Leiutamine on lihtne! Oluline on märgata meid ümbritsevat ja püüda seda paremaks muuta!
Ideede loomisel ja probleemide lahendamisel saab kasutada lisaks oma mõtetele ka kõiki neid erinevaid detaile ja teadmisi, mida koolis õpitakse ja/või mis meid iga päev ümbritsevad (nt kala naha omadused loodusõpetusest on olnud lahenduseks suurepärase ujumistrikoo loomisel, materjalide erinevad imepärased omadused füüsikast ja keemiast aitavad luua erinevaid puhastusvahendeid, erinevate keelte ühised jooned keeleõpetusest on aluseks erinevate keelesüntesaatorite loomisel jne, jne).

Näiteks kui kettaheitja teeb üks trenni, siis tema jaoks võib välja mõelda niisuguse ketta, mis GPS-i abil mõõdab ketta lennukaare kõrguse, lennukauguse ja -kiiruse ning palju muud, mida paremate heidete nimel treenimiseks vaja teada on.  VÕI kui käänulisel teel pole ristmikule lähenevat sõidukit hästi näha, aitab turvalisust saavutada selline foor, mis annab teada,  kui kaugel ohtlikust kohast teine sõiduk asub …  ja nii edasi ja nii edasi …
NB! Näidetena kirjeldatud ideed on juba meie konkursile saadetud. Aga kindlasti on ümberringi veel palju sellist, mida parandada ja uuendada või muuta saab.

Kuna loovtöö on kohustuslik kõigile põhikooli õpilastele ja uurimis- või praktiline töö gümnaasiumiõpilastele, siis leiutamine on suurepärane võimalus selle õppekavas kirjeldatud kohustusliku komponendi täitmiseks ja annab tegijale võimaluse oma töö eest konkursil tunnustatud saada.

“Leiutades Eestit” on dokumentaalfilmide sari nutikatest lastest, kes tahavad elu Eestis paremaks muuta. Sarja tegelased on õpilased, kes on osalenud õpilasleiutajate riiklikul konkursil. Saatesari: Leiutades Eestit on ETV järelvaadatav ERRi kodulehel, kus on avatud leiutajate vagun 🙂