Eesti Teadusagentuur, Haridus- ja Teadusministeerium ja EV Alaline Esindus Euroopa Liidu juures korraldavad 25. septembril Brüsselis paneeldiskussiooni „European Parliament supporting research and innovation for economic growth and competitiveness“.
Kuna Euroopa väljumine majanduslangusest on võtnud oodatust kauem aega, on Euroopa Komisjon ja Euroopa Parlament viimastel aastatel aktiivselt otsinud poliitilisi ja programmilisi vahendeid Euroopa Liidu majanduskasvu ja konkurentsivõime turgutamiseks. „Liikmesriikide teaduse- ja innovatsiooni poliitikaid tuleb Euroopa tasandil paremini koordineerida ning selleks on vaja õigeid regulatiivseid meetmeid, et tugevdada Euroopa teadusmaastikku,“ leiab paneeldiskussiooni moderaator Toivo Maimets ja usub, et debatt näitab, et EL on pühendunud selle eesmärgi saavutamisele.
2014. alguses alanud EL teaduse ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020“ on üks näide Euroopa Liidu investeeringust „tarka kasvu“ kõrge lisandväärtusega (konkurentsieelisega) toodete ja teenuste loomisega seotud teadus- ja innovatsioonitegevuste toetamisel. Samas on EL liikmesriikide TAI rahastuse tasemed kaugel 2010. a kokku lepitud eesmärgist suunata aastaks 2020 keskmiselt 3% SKP-st TAI rahastamiseks. 2015. aastal rakenduvad uue perioodi struktuurifondid pakuvad samas liikmesriikidele uue võimaluse TAI investeeringute nutikaks kasutamiseks ja ülikoolide-ettevõtete koostöö toetamiseks.
2014. aasta juunis ilmunud Euroopa Komisjoni teatis „Teadus ja innovatsioon kui uue majanduskasvu allikad“ tunnustab EK poolt esmakordselt TAI investeeringute tähtsust jätkusuutliku ja konkurentsivõimelise majanduskasvu tagamisel, ning esitab liikmesriikidele mitmeid soovitusi selle toetamiseks. Käesolev, Euroopa Parlamendi saadikutest ja ülikoolide ning erasektori juhtidest koosnev paneel arutab võimalusi selleks, keskendudes kahele omavahel seotud fookusküsimusele:
1) Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonipoliitika toetamise võimalused Euroopa Liidu ja liikmesriikide tasemel, millised regulatsioonid ja meetmed on vajalikud et suurendada investeeringuid TAI mahukatesse majandusharudesse;
2) Ülikoolide ja ettevõtete koostöö toetamise tähtsus innovatsioonitsükli ja teadusmahuka majanduse arendamisel, millist tüüpi instrumendid ja koostööplatvormid on eelistatud pikaajaliste ülikool-ettevõte partnerlussuhete loomiseks.
Paneelis osalevad:
Kaja Kallas MEP, Reformierakond
Miapetra Kumpula-Natri MEP, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (Soome)
Krišjānis Kariņš MEP, Erakond Ühtsus (Läti)
Volli Kalm, Tartu Ülikooli rektor
Erkki Truve, Tallinna Tehnikaülikooli prorektor
David O’Brock, Molycorp Eesti direktor
Paneeli modereerib professor Toivo Maimets (Tartu Ülikool), kes on ühtlasi ka Euroopa Komisjoni nõuandva kogu „Research, Innovation, and Science Policy Experts“ liige.
Lisaks paneeldiskussioonile on kavas sissejuhatavad sõnavõtud Eesti alalise esinduse asejuhilt Clyde Kullilt ja haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovskilt, ning ettekanded Euroopa Parlamendi Tööstuse, Energeetika ja Teaduse komitee (ITRE) esimehelt MEP Jerzy Buzekilt ning ITRE liikme MEP Krišjānis Kariņši poolt.
Paneeldiskussiooni ettekanded ja kokkuvõte on järgneva tööpäeva lõpuks kättesaadav Eesti Teadusagentuuri kodulehel.: https://www.etag.ee/rahvusvaheline-koostoo/eesti-teadus-ja-arendustegevuse-kontaktburoo-brusselis/paneeldiskussioon-euroopa-parlamendi-saadikutega-konkurentsivoime-teemadel/
Lisainfo:
Vallo Mulk
vallo.mulk@etag.ee
http://www.researchinestonia.eu/