Eesti õpilased võitsid Euroopa Liidu noorteadlaste konkursil kolm eripreemiat

17.–19. septembrini toimus Salamancas, Hispaanias 32. Euroopa Liidu noorte teadlaste konkurss, kus osales viis Eesti õpilast. Neist kolm – Eliis Grigor, Anna Pauliina Rumm ja Paul Erik Olli – pälvisid eripreemia.

Euroopa Komisjoni korraldataval konkursil “The European Union Contest for Young Scientists” (EUCYS) osales 158 Euroopa õpilast 114 projektiga. Nende seas oli ka viis Eesti õpilast, kellest kolm võitsid eripreemia. Eliis Grigor sai auhinnaks osalemise rahvusvahelisel teadusnäitusel “Expo-sciences Luxembourg”, Anna Pauliina Rumm sai võimaluse osaleda Šveitsi talendifoorumil “International Swiss Talent Forum” ning Paul Erik Ollit ootab õppevisiit neutronitehnoloogiaga tegelevasse uurimiskeskusesse Institut Laue-Langevin Prantsusmaal.

Eesti esindamine Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil on eriauhind, mis antakse välja Eesti Teadusagentuuri ning Haridus- ja Teadusministeeriumi korraldataval õpilaste teadustööde riiklikul konkursil osalenud silmapaistvatele õpilastele. Seekordne EUCYS oli mitmes mõttes ebatavaline: ühendati 2020. ja 2021. aasta võistlused ning konkurss toimus esmakordselt hübriidvormis. „Eesti õpilaste edu Euroopa noorteadlaste konkursil on suur tunnustus mitte ainult preemia saanud õpilastele, vaid ka nende juhendajatele ja koolidele. See konkurss on omamoodi mõõdupuu, mis näitab meie koolides tehtavate uurimistööde kõrget taset ja annab meile kõigile põhjust uhkust ning rõõmu tunda,“ ütles Eesti Teadusagentuuri tegevjuht Karin Jaanson.

2021. aastal pälvisid rahvusvahelise eripreemia ja võimaluse konkursil Eestit esindada:

  • Eliis Grigor: „Ebatraditsioonilise pärmi Blastobotrys adeninivorans maltaasi AG2 aktiivsuse määramine ja biokeemiliste omaduste kirjeldamine“ (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass, juhendajad Saima Kaarna ja Triinu Visnapuu)
  • Jaak Pärtel: „Tehisintellekti võimekus Eesti taimede määramisel“ (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass, juhendaja  Saima Kaarna)
  • Severin Bratus: „Soostereotüübid eestikeelsetes sõnavektorites” (Tallinna Reaalkool, 12. klass, juhendaja Hanna Britt Soots)

2020. aasta õpilasuurijatest osalesid konkursil:

  • Anna Pauliina Rumm: „Eakate inimeste tsütomegaloviiruse-vastane immuunvastus ja selle seos põletikuliste haigustega“ (Tallinna Reaalkool, 11. klass, juhendajad Pärt Peterson ja Kersti Veskimets)
  • Paul Erik Olli: „Metall-õhk patarei“ (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass, juhendaja Tavo Romann ja Eha Paabo)

Euroopa Liidu noorte teadlaste konkurssi korraldab Euroopa Komisjon alates 1989. aastast.

Võitjate ja tööde kohta rohkem infot https://eucys2021.usal.es/winners/

Lisainfo:

Signe Toomla
Konkursside koordinaator
Eesti Teadusagentuur
Signe.Toomla@etag.ee