Haridusteaduslike tööde riiklik konkurss

2022. aasta konkursi võitjad. Auhinnad andis üle Haridus- ja Teadusministeeriumi teadus- ja arendustegevuse ning kõrg- ja kutsehariduse poliitika asekantsler Renno Veinthal (vasakult teine). Foto: Piret Räni

 

Alates 2024. aastast on haridusteaduslike tööde konkurss lõppenud. Haridusteaduslike tööde tunnustamiseks on eripreemiad üliõpilaste riiklikul teadustööde konkursil. Vaata lähemalt siit!

 

2013. aastal alustasime tehtud tööde koondamisega kasvatusuuringute kogumikku.
Tutvu kasvatusuuringutega SIIN!


Konkursi ajaloost

Haridusteaduslike tööde riikliku konkursi (varasem kasvatusteaduslike tööde riiklik konkurss) eesmärgiks oli väärtustada kasvatusteaduslikku ja haridusteaduslikku uurimistööd, õhutada  tulemuste avaldamist ja neile laiema kõlapinna andmise olulisust, avaldada tunnustust kasvatusteaduslike ja haridusteaduslike uurimistööde tegijaile ja tutvustada tööde tulemusi nii õpetajatele kui laiemale avalikkusele. Haridusteaduste valdkonna laiema määratluse tõttu korraldatakse edaspidi haridusteaduslike tööde riiklikku konkurssi.

Konkurss toimus esmakordselt 1990. aastal, mil kuulutati välja Heino Liimetsa nimeline kasvatusteaduslike tööde konkurss. Sellisena toimus konkurss paar aastat. Konkursi algusaastail hinnati töid kolmes kategoorias – teadustöö, magistritöö ja populaarteaduslik töö. 1993.a veebruaris sõlmiti Haridusministeeriumi ja Eesti Akadeemilise Pedagoogika Seltsi (EAPS) vahel leping kasvatusteadusliku konkursi korraldamiseks igal aastal, kusjuures Heino Liimetsa nimeliseks jäi toona magistritööde valdkond. 1990-ndate lõpus tekkis vajadus hinnata eraldi eesti keeles ja võõrkeeltes ilmunud teadustöid. Uue aastatuhande alguses lisandus didaktilis-rakenduslike tööde kategooria. Alates 2008. aastast sai Heino Liimetsa nimeliseks doktoritööde kategooria. 2011. aastal lisandus “õpikute kategooria” ning nii tööde esitamine kui ka hindamine toimuvad sellest ajast alates e-keskkonnas. 2018. aastal alustati riigiesindajate ja kasvatusteadlaste koostöös aruteludega konkursitööde ringi laiendamise ja  kaasajastamise vajaduse üle, mis päädis 2020.aastal uuenduskuuri läbinud konkursi väljakuulutamisega, nimetuse “haridusteaduslike tööde riiklik konkurss” all ja oluliselt laiema tööde valdkonnaga, kaasates ka seni välja jäänud valdkondi, nagu hariduse juhtimine, haridusökonoomika jms. Moodustati 4 tööde esitamise kategooriat: eestikeelsed teadusartiklid, võõrkeelsed teadusartiklid, doktoritööd ja monograafiad ning magistritööd. Riikliku konkursi staatus kehtib 2002. aastast. 2009-2011.a korraldas konkurssi Sihtasutus Archimedes. 2012. aastast alates on konkursi korraldamine Eesti Teadusagentuuris, rahastajaks Haridus- ja Teadusministeerium. Haridus- ja Teadusministeeriumi otsusel toimus viimane haridusteaduslike tööde konkurss 2023. aastal. Alates 2023. aasta sügisest on eripreemiad haridusteaduslikele töödele üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi raames.