AcademiaNet

Allikas: https://www.academia-net.org/

AcademiaNet on portaal, mille eesmärk on esile tõsta naissoost tippteadlasi. AcademiaNet asutati 2010. aastal Robert Bosch Stiftungi poolt Saksamaal. 2020. aastast on projekti koordinaatoriks Swiss National Science Foundation, kelle partneriteks ja portaali teadlaste esitajateks on erinevate Euroopa riikide teaduste akadeemiad ja teadust rahastavad organisatsioonid, sh ka Eesti Teadusagentuur. AcademiaNeti andmebaasi kasutatakse ekspertide, konverentside esinejate, akadeemiliste ametikohtade täitjate, retsensentide jt koostööpartnerite leidmiseks.

Naiste osakaal tippteadlaste seas on jätkuvalt madal: Euroopa Komisjoni andmetel (SheFigures 2018) on naiste osakaal teadlaste seas Euroopa Liidus 33%, naiste osakaal kõrgeimatel akadeemilistel positsioonidel ehk professorite hulgas aga vaid 24%. Seetõttu on oluline tippu jõudnud naisi eeskujuks esile tõsta ning suurendada nende nähtavust. „Me oleme endiselt kaugel de facto võrdsusest teaduses,“ tõdeb AcademiaNet projektijuht Simona Isler, „eelarvamus, et naised ei tegele tippteadusega, on püsiv. Kuid AcademiaNet profiilid tõestavad, et igas teadusvaldkonnas on naisi, kellel on suurejoonelised teadustulemused. Me tahame seda rohkem nähtavaks muuta. Tänu AcademiaNet-ile ei ole enam vabandusi ainult meestest koosnevatele paneelidele konverentsidel või töötubades.“

Andmebaasis esindatud üle 3000 teadlase üle kogu maailma. Eesti on portaali silmapaistvaid teadlasi esitanud aastatel 2018, 2020, 2021 ja 2022. Alates 2020. aastast esitab Eesti Teadusagentuur AcademiaNet-ile iga-aastaselt kõigi naisteadlaste nimed, kes on edukalt osalenud rühmagrandi taotlusvoorus ning alates 2022. aastast ka need, kes on olnud välisrahastusega projektis vastutava täitja rollis. Lisaks esitab teadusagentuur kohalike positiivselt evalveeritud teadusasutuste nominendid.

 

„Enamik naisi end ise esile kergitama ei kipu ja on üldiselt enesekriitilisemad kui mehed. AcademiaNet portaal esindab neid naisteadlasi, keda teised on esile tõstnud. Garanteeritud teaduslik eksellents. See on väga oluline portaal ja infoallikas.“

– Maris Laan, Tartu Ülikooli inimese geneetika professor, AcademiaNet nominent 2018

 

Loe ka Eesti Teadusagentuuri intervjuud AcademiaNet projektijuhi Simona Isleriga, kes räägib lähemalt AcademiaNet-i portaalist ja selle olulisusest: https://gearingroles.eu/bringing-women-scientists-to-the-fore/