Üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemia pälvisid Markus Valge ja Rasmus Pind

Täna, 13. detsembril autasustati Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumis 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Riiklikud preemiad anti välja kolmel õppeastmel ja kuues teadusvaldkonnas. Lisaks anti välja kaks tasemete ja valdkondade ülest peapreemiat ja mitmeid eripreemiaid.

Mõlemad peapreemiad (3600 eurot) läksid Tartu Ülikooli. Peapreemia vääriliseks hinnati Markus Valge uurimus „Elukäikude evolutsiooni teooria ennustuste kontrollimine antropomeetriliste andmete alusel“ ning Rasmus Pindi töö „Sisemise treeningkoormuse kategoriseerimine ja praktiline rakendamine treeningul“ eest.

Preemia vääriliseks tunnistati 91 tööd kolmes õppeastmes (rakendus- ja bakalaureuseõpe, magistriõpe, doktoriõpe) ja kuues teadusvaldkonnas (loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteadused, põllumajandusteadused ja veterinaaria, sotsiaalteadused, humanitaarteadused ja kunstid). Komisjonipoolse äramärkimise riikliku tänukirjaga sai 29 autorit.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas tänas ja tunnustas õpilasi ja juhendajaid ning andis üle riiklikud preemiad. “Emakeeles teaduse tegemine on suur väärtus, mis lisandub meie kultuuri varasalve ning mille õlul tulevad järgmised põlvkonnad, kes kasutavad seda sõna- ja mõistevara, saavad üksteisest aru ning jagavad õpetusi järgmistele põlvedele,” ütles minister ja lisas: “Ma tahaks väga loota, et nii nagu teie õppeasutused on teie kõrval, nii on ka riik teie lähedal, et te jätkaksite meie ühiskonda panustamist ja oleksite Eesti riigi ja maailma teaduse järelkasv.”

Lisaks riiklikele auhindadele tunnustati eripreemiaga 38 autori tööd. Eripreemia andsid välja Eesti teaduste akadeemia president, Välisministeerium, Sotsiaalministeerium, Riigikogu Kantselei, Muinsuskaitseamet, Siseministeerium, Rahandusministeerium ning Justiitsministeerium. Samuti tunnustati parimate tööde juhendajaid.

Konkursi hindamiskomisjoni esimees, Tallinna Ülikooli inimgeograafia professor Hannes Palang avaldas heameelt selle üle, et võrreldes varasemate aastatega on tase endiselt kõrge. “Häid töid, millele preemiaid anda, on endiselt palju ning konkurents enamus valdkondades on meeldivalt tihe,” sõnas Palang ning lisas: “Teine meeldiv areng on erinevate eripreemiate hulga järjepidev kasv. Teisalt esitati ühiskonda ja kultuuri käsitlevaid töid sel aastal tavapärasest vähem ja seda eriti doktoritööde näol,” tõdes esimees.

Teadusagentuurile esitati tänavu 413 konkursitööd, neist enim magistriõppe kategoorias. Valdkondade lõikes esitati enim töid sotsiaalteaduste valdkonnas, järgnesid humanitaarteadused ja kunstid ning loodusteadused.

Tänavusele konkursile esitati teadustöid 25 kõrgkoolist, mille seas on 10 välisülikooli.

Konkursi preemiafond oli kokku 92 127,79 eurot. Kõigi preemiasaajate nimekirja leiab siit.

PILDIGALERII

Üliõpilaste teadustööde konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Lisainfo:

Marion Villemson
konkursi koordinaator
Eesti Teadusagentuur
Marion.Villemson@etag.ee