Üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemia pälvisid Sander Ratso ja Juhan Saharov

Täna, 15. detsembril autasustati Eesti teaduste akadeemias 2021. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid.  Riiklikud preemiad anti välja kolmel õppeastmel ja kuues teadusvaldkonnas. Lisaks anti välja kaks tasemete ja valdkondade ülest peapreemiat ja mitmeid eripreemiaid.

Mõlemad peapreemiad (3600 eurot) läksid Tartu Ülikooli. Peapreemia vääriliseks hinnati Sander Ratso uurimus „Hapniku elektrokatalüütiline redutseerumine mitteväärismetallkatalüsaatoritel“ ning Juhan Saharovi töö „Majandusiseseisvusest poliitilise suveräänsuseni: leiutades „isemajandamist“ Eesti NSV-s“ eest.

Preemiavääriliseks tunnistati 75 tööd kolmes õppeastmes (rakendus- ja bakalaureuseõpe, magistriõpe, doktoriõpe) ja kuues teadusvaldkonnas (loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteadused, põllumajandusteadused ja veterinaaria, sotsiaalteadused, humanitaarteadused ja kunstid). Komisjonipoolse äramärkimise riikliku tänukirjaga sai 28 autorit.

„Auhinnatud tööd pole pelgalt hästi tehtud uurimused, mis on kaante vahele pandud – neil teadustöödel on praktiline väärtus reaalses elus,“ sõnas Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts riiklikke preemiaid üle andes.

Lisaks riiklikele auhindadele tunnustati eripreemiaga 20 autori tööd. Eripreemia andsid välja Eesti teaduste akadeemia president ja  akadeemia riigiõiguse sihtkapital, Välisministeerium, Sotsiaalministeerium, Riigikogu Kantselei, Muinsuskaitseamet ning Kapten Uno Lauri Merekultuuri Sihtasutus. Samuti tunnustati parimate tööde juhendajaid.

Konkursi hindamiskomisjoni esimees, Tallinna Ülikooli inimgeograafia professor Hannes Palang avaldas rõõmu kahe asjaolu üle. „Esiteks, et vaatamata kõrghariduse rahastuse ümber toimuvale laekub konkursile endiselt palju kõrgetasemelisi töid, millest nii mõnigi võib meie tulevikku paremaks muuta. Ja teiseks, et ka neid on juurde tulnud, kes üliõpilaste uurimistöid oma eripreemiatega väärtustada aitavad,“ tunnustas ta osalejaid ja partnereid.

Teadusagentuurile esitati tänavu 495 konkursitööd, neist enim magistriõppe kategoorias. Valdkondade lõikes esitati enim töid sotsiaalteaduste valdkonnas, järgnesid loodusteadused ning humanitaarteadused ja kunstid.

Tänavusele konkursile esitati teadustöid 30 ülikoolist, mille seas on 15 välisülikooli.

Konkursi preemiafond oli kokku 80 727,79 eurot. Kõigi preemiasaajate nimekirja leiab siit.

Üliõpilaste teadustööde konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

 

Lisainfo:

Signe Toomla
konkursi koordinaator
Eesti Teadusagentuur
signe.toomla@etag.ee