COSTi idee on tuua kokku mingi valdkonna või temaatikaga tegelejad eri riikidest ning eriala- ja sektoriüleselt. Geograafilise ja erialase kaasavuse kõrval toetab COST igati ka ealist ja soolist kaasavust.
COSTi projektid fokuseeruvad teadusele ja innovatsioonile, mida osalejad teevad oma vahenditest.
COST toetab projekte korraldus-, osalus- ja avaldamiskulude katmise kaudu:
- koosolekud, seminarid, konverentsid ja koolitused (nt suvekoolid);
- teadustöö partnerriigi kolleegide juures (STSM ehk Short Term Scientific Mission);
- veebileht jm infomaterjalid, teadusartiklid.
Nooremate osalejate ja nn kaasamise sihtriikide (ITC ehk Inclusiveness Target Countries) osaluse soodustamiseks on sealjuures ette nähtud lisatoetusi. Eesti kuulub kaasamise sihtriikide nimekirja.
COSTi projekte iseloomustab temaatiline avatus – aluseks on avatud teemaga projektitaotlused – ning paindlikkus: uued ideed ja tegevused on projekti käigus võimalikud ja teretulnud.
COSTi projektis osalemiseks ei pea olema taotlejaliige – projektiga on võimalik liituda ka projekti tegevuse käigus.
COSTi projektis saab osaleda kas töörühma liikmena (kõigile kohustuslik) või projekti korralduskomitee liikmena (liitumine vabatahtlik, kohtade arv piiratud).
- Töörühmaga liitumiseks tuleb täita avaldus COSTi veebilehel paikneval projekti kodulehel. Töörühma tasandil toimub põhiline ja sisuline COSTi projektis osalemine. Töörühma liikmel (Working Group ehk WG member) on kohustus panustada töörühma tegevustesse vastavalt töökavale.
- Korralduskomitee liitumiseks tuleb täita ETAGi kodulehelt leitav huviavalduse vorm ja saata see meiliga aadressil piller@etag.ee või katrin.kello@etag.ee. Liitumine toimub projekti koordinaatori (põhitaotleja) heakskiidul. Korralduskomitee liikmel (Management Committeeehk MC member) on kohustus osaleda aktiivselt vähemalt ühe töörühma töös, suhelda samas projektis osalevate teiste Eesti osalejatega ning olla info vahendaja projekti ning Eestis sellest temaatikast huvitatud teadlaste jt sidusrühmade vahel. Lähemalt saab lugeda siit.
- Ühekordsest (nn ad-hoc-)osalusest räägitakse nende puhul, kes osalevad projekti tegevustes, olemata selle projektiga muidu püsivalt seotud. Näiteks võib osaleda ühekordselt mõnel projekti korraldatud üritusel, STSM-lähetusel vms, kui projekt on kuulutanud välja avatud taotlusvooru või kutsub huvilisi endast muul viisil teada andma.
Toetatavad tegevused peavad toimuma temaatiliste võrgustikuprojektide – COST Action‘ite – raames. COSTi projekti aastane rahastus on viimasel ajal olnud keskmiselt 135 000 eurot (s.o 540 000 eurot nelja aasta peale).
Põhiline COSTi projektis osalemist puudutav info on koondatud dokumenti “Annotated Rules for COST Actions” COSTi juhiste ja dokumentide lehel.