Seekordsel TeadusEST konverentsil võtab Eesti Teadusagentuur vaatluse alla riigi ja teaduse koostöö ning teaduse rolli riigi juhtimisel.
Riigi rolli teaduse strateegilisel suunamisel ning teadus- ja arendusasutuste võimekust ühiskondlikult oluliste uuringute läbiviimisel on toetatud RITA programmist. Programmi kaudu rahastab SA Eesti Teadusagentuur Eesti riigi vajadustest lähtuvaid sotsiaal-majanduslike eesmärkidega rakendusuuringuid.
I plokis käsitletakse riiki kui tarka tellijat. Selleks, et teadlaste uuringud leiaksid praktilistes lahendustes ja otsustes kasutust ja neil oleks mõju ühiskonna arengule, peab uuringu tellija oskama sõnastada ühiskonna tegelikud probleemid. RITA programm aitab tugevdada ministeeriumite võimekust riigile vajalike rakendusuuringute tellimisel. Kas riigisektor oskab teadlastele uurimisküsimusi püstitada? Kuidas panna teadlased ja riigisektor rohkem koostööd tegema? Kuidas teadusasutused ja riik ühiseid strateegilisi suundi seada võiksid? Vastuseid otsivad ettekannetes Jaakko Kusomanen, Liina Eek, Henry Kattago, Kadi Silde ja Kristjan Vassil.
II plokis aga räägitakse riigi ja teadlaste senistest koostöökogemustest. Lahendamist vajavad probleemid on sageli interdistsiplinaarsed ja eeldavad eri ministeeriumite koostööd. Laiemaid uurimisküsimusi tuleb sageli lahendada mitme asutuse koostöös. Kuidas koostöö toimib? Kuidas tagada, et valmiv uuring poleks lihtsalt järjekordne fail kaustas, vaid see leiaks rakendust? Kuidas peaks riigi ja teadlaste koostööd tulevikus korraldama? Sõna saavad teadlaste poolelt Erkki Karo ja Marika Mänd, riigiasutuste poolt aga Mikk Vahtrus ning Reelika Vahopsi. Ettevõtte koostöökogemusest ministeeriumiga räägib aga Peeter Laud.
Konverentsi juhivad Angela Ivask ja Tõnu Esko.
Vaata päevakava SIIT
Jälgi ülekannet Novaatori veebis.
TeadusEST kogumik RITA1 ja RITA2 projektidega tutvumiseks asub SIIN