Balti ja Põhjamaade teaduskoostöö konverentsil kinnitati valmisolekut panustada koostöö edendamisesse

Eesti Teadusagentuur ja Haridus- ja teadusministeerium

Balti ja Põhjamaade teaduskoostöö konverentsil kinnitati valmisolekut panustada koostöö edendamisesse

21.-23. mail Tartus toimunud Balti ja Põhjamaade teaduskoostöö konverentsil rõhutati valmisolekut tihendada sidemeid Balti riikide ja Põhjamaade vahel. Konverentsil osalesid teadusasutuste juhid, teadustaristu eksperdid ning tippteadlased  Balti- ja Põhjamaadest.

Konverentsi avanud haridus- ja teadusministeeriumi kõrghariduse ja teaduse asekantsleri Indrek Reimandi sõnul on koostöö Balti ja Põhjamaadega üks Eesti teaduse olulisi strateegilisi suundi. „Koostöö üksikute teadlaste ja teadusrühmade vahel on juba hetkel regioonis väga hea. Asutuste ja riikide tasandil on veel palju ruumi arenguks. On hea meel, et Nordforsk on teinud meile konkreetse pakkumise osalemiseks programmi “Research-driven innovation within health and welfare” uues taotlusvoorus  “Nordic-Baltic research and innovation programme on Living Labs ” kaasrahastajana.  Eesti jaoks on see esmakordne ja märkimisväärne samm Põhjamaade ühiselt rahastatava teaduskoostöö suunas,“ sõnas Reimand.

Islandi Teadusfondi Rannis juht Hallgrímur Jónasson tõi esile, et Põhjamaade teaduskoostööd on juhtinud eelkõige soov panustada ühisesse heaolusse ja suurtesse eesmärkidesse. Koostöö tihendamise vajadust Baltimaadega on viimastel aastatel korduvalt Põhjamaade Ministrite Nõukogus arutatud. „Käesolev konverents on loomulik jätk 2013. aastal Stockholmis toimunud Põhjamaade teadustaristu koostöö konverentsile, kus tõdeti, et kõiki neid teemasid tuleks arutada Balti riikidega koos,“ lausus Jónasson.

Konverentsil nähti potentsiaali koostööks  teadustaristute koordineerimise ja ühise  kasutamise osas. Taristute võimalusi saaks täiendavalt kasutada nii doktorantide ja noorteadlaste väljaõppeks kui ka mobiilsuse toetamiseks piirkonnas laiemalt. Olulise teemana tõstatus ka e-teadustaristu ning avatud juurdepääs teadusandmetele, mille osas vajavad kujundamist ühised regulatsioonid.

Konverentsi korraldasid Eesti Teadusagentuur ning Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Põhjamaade Ministrite Nõukogu, NordForski, Läti Haridus- ja Teadusministeeriumi, Läti Teadusagentuuri, Leedu Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Leedu Teadusagentuuriga. Konverentsi korraldamist toetas EL Sotsiaalfond ning Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi programm „Teaduse rahvusvahelistumine“.

Lisainfo:

www.etag.ee/nordic-baltic

Info konverentsi kohta: Liina Raju, kommunikatsioonijuht, Eesti Teadusagentuur, tel: 53499250,

Info Eesti ja Euroopa teadustaristute kohta: Priit Tamm, teadustaristu nõunik, Eesti Teadusagentuur, tel: 730 0374, 5016624