Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Aare Baumer

Eile anti Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni aastakonverentsil Swissotelis välja Eesti teaduse populariseerimise auhinnad kuues kategoorias ja eripreemiad.

Auhinnafond suurusega 35 500 eurot jagunes kuue kategooria võitjate vahel. Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest sai Energia avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht ning mitteformaalse hariduse edendaja Aare Baumer, kelle kirglik ning pikaajaline teaduse populariseerimine on silmad särama pannud  paljudel.

„Ma olin väike poiss ja mulle kingiti luup ning taskunuga. Käisin põldude servades, toksisin kive ja mõtlesin kõikide nende kivististe ning muu peale – isegi kella muukisin, sest tahtsin näha, mis seal sees on. Pean tunnistama, et see väike poiss on endiselt minu sees,“ avas Baumer oma avastus- ja õpetamisrõõmu saladust.

„Aare Baumer on kirglik teaduse populariseerija, kes on reaal- ja loodusteaduseid huvitaval moel tutvustanud lugematul arvul lastele ning täiskasvanutele enam kui 20 aastat. Energia avastuskeskuse ühe alustalana on ta loonud kümneid teadust populariseerivaid näituseid ja valmistanud maailmas ainulaadseid eksponaate. Aare jätkab oma tööd väsimatult ning väärib elutööpreemiat igati,“ ütles Baumeri endine kolleeg, teaduse populariseerija ja Eesti Rahva Muuseumi direktor Kertu Saks.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audiovisuaalse ja elektroonilise meedia abil”

  • Peapreemia pälvis Tiiu Rööp, kes on toimetanud ja juhtinud üheksa aasta vältel üle 455 teadust populariseeriva raadiosaate.
  • II preemia pälvis Eesti Tervisemuuseumi taskuhääling „Sünaps“ (autor Kent Joosep).

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil”

  • Peapreemia sai „Viguriga kaardid – Eesti kujutatuna kaartidel“ (eestvedaja Taavi Pae).
  • II preemia sai Eesti Noorte Teaduste Akadeemia teadlaste kirjutatud artiklisari „ElemENTAarne!“ Õhtulehes (projektijuht Marju Raju, toimetaja Katrin Roht).
  • Eestikeelse teadussõnavara tunnustuseks tõsteti tänukirjaga esile kõrgkooliõpik „Rakubioloogia“ (koostamise eestvedajad Sulev Kuuse ning Toivo Maimets).

Kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“

  • Peapreemia sai tüdrukute tehnoloogiaring HK Unicorn Squad (projektijuht Liis Koser, idee algatajad Taavi Kotka ja Kerstin Kotka).
  • II preemia sai Kadrina Keskkool/CADrina insenertehnilise mõttelaadi populariseerimise eest (Krõõt Nõmmela-Mehide, Holger Bremen, Kristi AimlaMaripuu).

Kategoorias „Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija“ (teadlane, ajakirjanik, õpetaja jne)

  • Peapreemia sai mitmekülgse teadust populariseeriva tegevuse eest loomaökoloog Tuul Sepp.
  • II preemia sai teaduse professionaalse kajastamise eest Eesti meediakanalites teadusajakirjanik Maarja MerivooParro.

Kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“

  • Peapreemia sai Praktikal Education (tegevjuht Omari Loid, kaasasutajad Kaido Reivelt, Eva Pedjak, Oleg Shvaikovsky).
  • II preemia sai Tõrva astronoomiaklubi (asutajaliige, eestvedaja ja hobiastronoom Taavi Niittee).
  • Tänukirja sai Rahva observatoorium (eestvedaja Vladimir Goman).

„Tänu ega tunnustust ei saa kunagi olla liiga palju, eriti tegevustes, kus tulemused ei ole kohe silmaga nähtavad. Tänaseid laureaate ühendab üks joon: nad on oma tegevustes kirglikud ja teevad seega oma tööd hästi. Samuti ühendab neid visioonitunne, nad panustavad igapäevaselt sellesse, et teaduspärane mõtteviis oleks meie ühiskonnas juurdunud. Siiras tänu kõikidele teaduskommunikatsiooni ja teaduse populariseerimisega tegelevatele inimestele – teie töö ei lõppe kunagi,“ ütles auhindu üle andes Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts.

Eesti Teaduste Akadeemia liige Ene Ergma soovis samuti kõikidele laureaatidele õnne. „Kõik toredad kandidaadid, kes ei saanud auhinda: meil oli 53 kandidaati, järgmine aasta on teie kord!“ ütles Ergma, kui tõstis esile, kui palju tublisid teaduse populariseerijaid Eestis on.

Tartu observatooriumi ja ESERO Eesti tunnustuse Linnutee Täht pälvis Viimsi Gümnaasiumi füüsikaõpetaja Ingrid Rõigas. „Säravaid ja tegijaid tähti teadusmaastikul on palju, igaühe panus loeb,“ ütles ESERO Eesti juht Heli Lätt loodus- ja täppisteaduse edendamise eest antavat tunnustust üle andes.

Eesti Teadusajakirjanike Seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul sai linnuteadlane Marko Mägi. „Ökul sümboliseerib öökullina tarkust, teadust, teaduse populariseerimist. Ökul tõstab esile, tänab, tunnustab teadlast, kes asjatahtlikult ja heatahtlikul moel teeb koostööd ajakirjanikega teadusmahukatel teemadel,“ ütles Eesti Teadusajakirjanike Seltsi esimees Priit Ennet auhinda üle andes. Mägi märkis auhinda saades, et järjepidev ja raske töö on teda sihile viinud. Ta julgustas teisi sarnast rasket tööd jätkama – küll järgneb ka nende pingutustele tunnustus.