Esimene pilk H2020 tulemustele

Detsembris 2013 alanud EL teaduse ja innovatsiooni  raamprogrammi Horisont 2020 (2014-2020) ligi 80 miljardi euro suurusest eelarvest on praeguseks oma sihtgrupi leidnud 2,2 miljardit eurot. See moodustab umbes kolmandiku esimesse aastasse planeeritud eelarvest. Hetkel on hindamise läbinud 8005 ning positiivse hinnangu saanud 948 taotlust.

Juba Horisont 2020 esimesed kuud andsid aimu ülisuurest konkurentsist  – raamprogrammi informatsiooni ning taotluste esitamise elektrooniline keskkond, nn Kasutajate portaal registreeris ainuüksi detsembris 2013 2,1 miljonit külastust.  Paratamatult tõi suur huvi kaasa suure ületaotlemise – seni hinnatud  taotluste eelarved  ületavad 8 korda olemasoleva eelarve võimalusi. Eelmise, 7. Raamprogrammi alguses ületasid taotluste eelarved 5,5 korda olemasolevat eelarvet. Taotluste keskmine edukuse määr oli 12%.

Kas ja kuidas Eesti pildile mahub?

Eesti taotlejad osalesid 206 taotluse esitamisel (53s koordinaatorina), neist 26 on osutunud edukaks. Seega on Eesti edukuse määr ühe protsendi võrra kõrgem, kui raamprogrammi keskmine – 13%. Samas jätkub  trend, kus meie taotluste eelarve edukus on tunduvalt madalam, kui EL keskmine (10 vs 13). Eelarve suuruselt taotleja kohta asume Euroopa Liidu riikide viie viimase hulgas (joonis 1). Kas see on põhjustatud Eesti partnerite väikesest rollist projektis või mingitest muudest teguritest, peab selgitama lähem analüüs siis, kui meil on andmed terve aasta kohta.

Seni aga soovitan teil registreeruda raamprogrammi hindajaks: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/experts/index.html

Või siis ikka ja jälle täiendada oma teadmisi sellest, kuidas kirjutada ning juhtida edukat raamprogrammi projekti. Eesti Teadusagentuuri Horisont 2020 konsultandid viivad läbi nii koolitusi kui annavad silmast-silma konsultatsioone. Lähemalt: http://www.horisont2020.ee/

tabel

Joonis 1. Projektide eelarved taotlejate kohta riikide lõikes (000€)

Lisainfo:

Ülle Must

Eesti Teadusagentuur

ulle.must@etag.ee