Algatus “Kust sa tead?” tutvustab Eesti teadlaste koroonauuringuid

Algatuse raames valminud videoseeria tutvustab teadusuuringuid, mis said alguse Eesti Teadusagentuuri 2020. aasta koroonateemaliselt ideekorjelt. Konkreetsed uurimisteemad valiti välja koostöös ministeeriumide ja teadlastega Eesti ühiskonnale olulisi valdkondi silmas pidades.

Möödunud kevadel toetas Eesti Teadusagentuur 4,7 miljoni euro ulatuses 29 teadusprojekti, mille eesmärk oli lahendada koroonaviiruse levikuga seotud probleeme ning leevendada kriisi tagajärgi. Projektides keskenduti Eestile olulistele valdkondadele, mis valiti välja koostöös ministeeriumide ja teadlastega: nende seas on näiteks elanikkonna vaimse tervise uuring, viiruse levikut prognoosiv arvutiprogramm, reoveeuuringud ja viirusevastased pinnakatteid. Algatuse “Kust sa tead?” raames valmisid kaheksast uuringust videoklipid, kus oma projekte tutvustavad näiteks Lili Milani, Enn Lust, Jaan Kalda ja Tanel Tenson.

Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik rääkis, et algatus “Kust sa tead?” on ellu kutsutud fakti- ja teaduspõhise arutelu toetamiseks. “Meile on väga tähtis, et inimesed teeksid oma otsuseid tõenduspõhiselt ja usaldaksid eksperte, mitte uksest ja aknast sisse tuleva info või arvamuste põhjal,” selgitas ta.

“Kust sa tead?” algatuse koordinaator Mare Vahtre lisas, et sel korral on fookuses just Eesti teadlaste teadusprojektid, et näidata nende olulist panust nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. “Nüüd on võimalik näha, mida selle toetusega uuritud on. Oluline on välja tuua, et teadlased leiavad lahendusi nii nendele probleemidele, mis vajavad kiiret lahendust, kui ka neile, mis on meid ees ootamas. Taolised uuringud aitavad järgmisteks kriisiolukordadeks paremini ette valmistuda.”

“Kust sa tead” on Eesti Teadusagentuuri poolt koordineeritud algatus, mis koondab enda alla ligi 40 partnerorganisatsiooni ja sadu Eesti teadlasi. Selle eesmärgiks on pakkuda ühiskonnale teadus- ja tõenduspõhist tuge. Eesti teadlaste tööde tutvustusi saab vaadata “Kust sa tead?” veebilehelt ja Facebooki lehelt. Videoseeria esimeses osas selgitab professor Andres Merits miks kanduvad viirused loomalt inimesele. Vaata lähemalt siit.

 

Lisainformatsioon:

Mare Vahtre

Algatuse “Kust sa tead?” koordinaator
Eesti Teadusagentuur
Mare.Vahtre@etag.ee