Zika viirus toob Horisont 2020-sse uued teadusteemad

Aasta 2015 tõi nakkushaiguste maailmas esile uue “staari”, kui aasta lõpus leidis aset Zika-viirusest tingitud haiguspuhang Ladina-Ameerikas.

Zika viirusest (ZIKV) tingitud haiguse levitajad on sääsed ja seetõttu on ZIKV levik sarnane teiste flavi-viirustega nagu dengue’ viirus, kollapalaviku viirus, Lääne-Niiluse viirus. Kuni 2015. aasta puhanguni peeti ZIKV nakkust pigem kergeks. Ent puhang Ladina-Ameerikas ja Okeaanias näitas, et haigus võib levida mitte ainult uskumatult kiiresti vaid ka anda täiskasvanutel neuroloogilisi tüsistusi ja suurendada vastsündinutel aju kaasasündinud väärarengute esinemissagedust koguni kahekümnekordselt.

Maailma Terviseorganisatsiooni Pan-Ameerika haru rõhutas olukorra tõsidust oma 1. detsembri 2015 aktis “Neuroloogiline sündroom, kaasasündinud väärarengud ja Zika-viirusinfektsioon: Implikatsioon Ameerika rahvatervishoiule”(vt lähemalt). Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) märkis 10. detsembril 2015 välja antud ZIKV riski kiirhindamise raportis (vt lähemalt), et seoses haiguse puhanguga Ladina-Ameerikas on ka eurooplastel suurenenud reisimisega seotud haigusjuhud. Samuti on nii imporditud kui ka autohtoonsed (paigaspetsiifilised) haigusjuhud tõenäosed suveperioodil ka EL ülemere regioonides ning ka EL lõunapiirkondades, kus esineb ZIKV levitaja, sääsk Aedes aegypti.

Seega tuleb tõdeda, et rasedusaegse ZIKV infektsiooni ja aju kaasasündinud väärarengute vaheliste seoste ning ZIKV-nakkuse ja täiskasvanute neuroloogiliste tüsistuste seoste täiendavad uuringud on hädavajalikud. Euroopa Komisjoni Teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraat on seisukohal, et Euroopa Komisjon peab olukorrale kiiresti reageerima. Seetõttu on ettevalmistamisel spetsiaalne taotlusvoor ZIKV problemaatika teadusuuringuteks, mis avatakse lähikuudel. Seejuures rakenduvad tavapärased Horisont 2020 taotlemise reeglid.

Samas kutsub Euroopa Komisjon liikmesriikide teadlasi ja nakkushaigustega tegelevaid organisatsioone ja asutusi tegema nendes küsimustes EK-ga koostööd. EK on alustanud juba koostööd  Infektsioonhaiguste alase Globaalse Koostööplatvormis (Global Research Collaboration for Infectious Disease Preparedness) osalevate riikidega.

 

Teate vahendas

Argo Soon

Horisont 2020 konsultant

argo.soon@etag.ee