Saatesarjad “Püramiidi tipus” ja “Rakett69”

Uued teadus- ja tehnoloogiateemalised saatesarjad

15. jaanuarist 2011 alustasid ETV1 programmis TeaMe programmist rahastatud teadussaade “Püramiidi tipus” ning noortele mõeldud teadusseiklus “Rakett69”.

Saatesari “Püramiidi tipus” on mõeldud võimalikult laiale auditooriumile, et meie maailmapilt saaks selgemaks ja avaramaks, et saaksime selgust meie ümber toimuvatest protsessidest ning oskaksime näha seoseid ja valikuid, mis suunas maailm areneb. Samuti püüame vastata küsimusele: kuidas puudutab teadus tavainimest ja mil viisil muudab teadlaste töö meie elu paremaks?

Saate “Püramiidi tipus”
– lisavaatamine ja -lugemine Veebiakadeemias http://www.veebiakadeemia.ee
– järelvaatamine ETV veebis https://arhiiv.err.ee/seeria/puramiidi-tipus/kultuur/31/default/koik

“Rakett 69” on kaasakiskuv teadusvõistlussaade, kus 12 andekat noort võistlevad 10 000 euro suuruse stipendiumi nimel. Kolme kohtuniku ja televaataja valvsa silma all peavad noored teaduslootused lahendama keerukaid, humoorikaid ning konksuga ülesandeid, mida koolis ei õpetata.

Saate “Rakett69”
– järelvaatamine veebis http://www.rakett69.ee

– veebisaade ülesannete selgituste ja lisainfoga on Rakett 69 Youtube kanalis.

 

Pressiteade: Jaanuarist stardivad uued teadus- ja tehnoloogiateemalised saatesarjad

27.09.2010

Tuleva aasta alguses ilmub tele-eetrisse kaks uut saatesarja, millest üks tutvustab eesti teadlasi ja teine paneb noored stipendiumi nimel võistlema.

Sihtasutus Archimedes viis läbi riigihanke, mille käigus otsiti formaate ning tegijaid teadust populariseerivate saatesarjade valmimiseks. Hanke võitnud AS Testfilm ja OÜ Vesilind on nüüdseks saatesarjade tootmisega alustanud.

Esimene dokumentaalsete sugemetega saatesari tutvustab Eestis elavaid ja eesti juurtega teadlasi. Näiteks tuleb saadetes juttu maailmatasemel teadlastega nagu Mart Saarma, Jaan Einasto ja Martti Raidal. ”Igas saates keskendutakse ühele teadusvaldkonnale või -teemale. Uurime, millega maailmatasemel eesti teadlased tegelevad ja kuidas see kõik inimesi igapäevaselt puudutab,” rääkis saate produtsent Ene-Maris Tali. 16-osalist saatesarja juhivad Jaan Tulviste ja Neeme Raud.

Samuti algab jaanuarist 14–26-aastastele noortele mõeldud võistlussari, kus 12 noort võistlevad praktilistes ülesannetes, mis nõuavad teadusalaste teadmiste rakendamist igapäevaelus. Saatesarja võitja saab Archimedeselt 10 000 euro suuruse stipendiumiraha, mille abil oma õpinguid jätkata. Võistlust saab jälgida nii televisioonis kui internetis, saadet juhib Jüri Muttika.

Saatesarjade eesmärk on ergutada ja suunata noorte uudishimu, tõsta teadlikkust teaduse ja tehnoloogia rollist meie igapäevaelus ja Eesti teadlaste ja inseneride panusest teaduse ja tehnoloogia arengusse.

Telesaated valmivad teaduse populariseerimise TeaMe programmi raames, mille peamiseks rahastajaks on Euroopa Sotsiaalfond.

Lisainfo:
AS Testfilm: Ene-Maris Tali, tel 510 6888
OÜ Vesilind: Ylle Rajasaar, tel 5557 7787
TeaMe programmijuht Margit Meiesaar, tel 5564 9214.