Lähem info “Euroopa horisondi” 1. klastri – tervise valdkonna – taotlusvoorude kohta, abi teemade või partnerite otsimisel, selgitused tehnilistes küsimustes või nõuanded taotluse koostamisel:
Argo Soon
Tel: 515 3424
argo.soon@etag.ee
* NCP teenused on tasuta, konfidentsiaalsed ja paindlikud, suunatud kõigile taotlemise huvilistele, taotlejaile ja taotlejate nõustajaile!
SISUKORD
- “Euroopa horisondi” tervise teemavaldkonna tutvustus ja taotlusvoorud
- Tervise valdkonna partnerlused
- ELi missioon “Vähk”
- Kasulikud materjalid
“Euroopa horisondi” tervise teemavaldkonna tutvustus ja taotlusvoorud
Programm „Euroopa horisont“ on ELi peamine teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamisprogramm. „Euroopa horisondi” II samba 1. klastri teemavaldkonna „Tervis” projektikonkursside kaudu tellib Euroopa Komisjon uuringuid ja uudseid lahendusi tervise valdkonnas.
“Euroopa horisondi” skeemil olevat teist sammast iseloomustab kaks asjaolu: a) siin rahastatakse üksnes koostööprojekte, kus miinimumkonsortsium on 3-liikmeline ja seda tingimusel, et kõik partnerid on eri riikidest, ning b) taotluse saab esitada vaid tööprogrammis kirjeldatud teemadel. Nii on see ka tervise klastris ehk valdkonnas. „Euroopa horisondi“ projektides saavad osaleda kõik huvilised, kel on hea idee või oskused projekti tegevustes kaasa lüüa; doktorikraad ei ole vajalik. Küll aga tuleb taotlustes oma pädevust tõendada.
Tervise valdkonna teemade kirjeldused on koondatud 1. klastri ehk valdkonna „Tervis“ tööprogrammi. Siiski leiab tervisega haakuvaid teemasid “Euroopa horisondi” teiste valdkondade pärusmailt. Samuti on tänapäeval mistahes valdkonna teadus olemuselt interdistsiplinaarne. Seega on sobiva teema otsingul soovitav kasutada oma uurimisvaldkonnaga seotud otsesõnu nii tervise- kui teiste valdkondade tööprogrammides kui ka Funding & tenders osalejaportaalis (tuleb programmide valikust valida Horizon Europe ning siis ülamenüüst „Guidance & documents ning siis loetelust klikata valikule „Work programme & call documents“ ja valida HE Main Work Programme).
Tervise valdkonnaga on otstarbekas tutvuda esmalt tööprogrammiga. Selle sissejuhatus annab vihjeid üldisematele ja universaalsematele mõjukriteeriumitele, mida taotluse koostamisel silmas pidada. Teemade, mis on jaotunud loogilisteks teemaplokkideks, kirjeldused hõlmavad lisaks tekstilisele kirjeldusele vihjeid projektide eeldatavale eelarvele ja ka teemadele planeeritud kogueelarvele. Need kaks arvu võimaldavad ennustada ees ootavat konkurentsi. Tähelepanuta ei tohi jätta lehtede alaservas toodud viidetele; nende abil leiab täiendavaid materjale teema mõistmiseks.
„Euroopa horisondi“ tervise klastri 2025. aasta tööprogramm avalikustatakse 2025 mai alguses; üht tööversiooni tutvustab Science Business võrgustik.
Tööprogrammis on teemavaldkond „tervis“ jaotatud kuude teemaplokki:
- Tervis ja selle hoidmine
- Tervist edendav elu- ja töökeskkond
- Haiguste ja haiguskoormuse leevendamine
- Innovaatiline ja kestlik tervishoid
- Uued tehnoloogiad tervishoius
- Maailma parim tervishoiutööstus
Tervise valdkonna partnerlused
Raamprogrammist rahastatakse ka mitmeid partnerlusi, kus lisaks Euroopa Komisjonile (EK) on rahastajaks kas EL liikmesriigid (LR-d) ja raamprogrammiga assotsieerunud riigid või ettevõtted.
Tervise valdkonna partnerluste avatud taotlusvoorude kohta leiab teavet ETAGi veebilehelt ning „Euroopa horisondi“ tervise klastri konsultantide võrgustiku veebilehelt.
“Euroopa horisondi” kaasrahastatavad tervise valdkonna partnerlused
Käesoleva raamprogrammi – “Euroopa horisondi” kaasrahastatavad partnerlused võtavad pisitasa endiste ERA-NETide jt ühenduste tegevused üle. Nii peaks neid võrgustikke alles jääma vähem ja seni väga mitmekesine tegutsemisreeglistik peaks ühtlustuma. EK kaasrahastamise põhimõtted oluliselt ei muutu, kuid mõõdukad erinevused tulenevalt partnerluste erinevatest tegevustest ja sihtrühmadest võivad siiski esineda. Euroopa Komisjoni teave partnerluste kohta paikneb EK vastaval veebilehel. Eesti teadlaste osalemist tervise valdkonna partnerlustes rahastavad Sotsiaalministeerium ja ETAG. Plaanitud on käivitada järgmised Euroopa Komisjoni ja liikmesriikide vahelised partnerlused ja Eesti püüab neis kõigis osaleda:
European Partnership for Pandemic Preparedness (pandeemiateks valmisoleku partnerlus)
Pandeemiateks valmisoleku partnerlust (European Partnership for Pandemic Preparedness) alles valmistatakse ette ja ettevalmistusi toetab Euroopa Komisjon projekti Be Ready kaudu. Selle projekti veebileht kajastab ka partnerluse ettevalmistuse kulgu.
ERDERA (harvikhaigused)
Harvikhaiguste partnerlus (EP Rare Disease ehk ERDERA), mis rahastab harvikhaiguste diagnostika-, ravi jt küsimuste uuringuid, alustas tegevust 2024 ja esimene taotlusvoor avati 2024 detsembris. Partnerluse tegevusi ja rahastusvõimalusi kajastab ERDERA veebileht.
PARC (kemikaalide tervisemõjude hindamiseks)
Kemikaalide tervisemõjude hindamise partnerlus (PARC - European Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals) tegeleb keskkonnas esinevatest kemikaalidest tuleneva terviseriski hindamisega. Ühelt poolt püütakse saada paremaid teadmisi ohust, mida kemikaalid tervisele kujutavad, ning teiselt poolt arendatakse edasi ka riskihindamise metoodikat.
PARC’i eripäraks on asjaolu, et traditsioonilisi teadusprojektide taotlusvoore siin ei korraldata. Riiklike rahastajate toel tellitakse teadustöö teadusasutustelt nii, et üle-euroopaline teaduskoostöö küll toimib, kuid iga riigi teadlasi rahastab koduriigi rahastaja.
Selle partnerluse tegemistest saab lähemalt lugeda PARC’i veebilehelt https://www.eu-parc.eu/
ERA4Health (Euroopa Teadusruumi tervise alase teaduse edendamiseks )
Euroopa partnerlus Euroopa Teadusruumi tervise alase teaduse edendamiseks (ERA4Health)
Partnerluse eesmärgiks on edendada tervise valdkonna teadusuuringuid, mis paneksid aluse eurooplaste paremale tervisele. Selle partnerluse fookuses on mitmed kroonilised mittenakkushaigused, eeskätt südame-veresoonkonna haigused ja toitumis- ning ainevahetushäired. 2025. aastal on see partnerlus alustamas oma teist faasi, kus on esiplaanil kliinilised uuringud (investigator initiated clinical trials). Selle partnerluse veebileht asub siin: https://era4health.eu/index.php
THCS (tervishoiusüsteemide optimeerimise partnerlus)
Tervishoiusüsteemide optimeerimise partnerlus (THCS – Transforming Health and care Systems) korraldab teadusuuringuid tervishoiu- ja hoolekandesüsteemide parendamiseks. Itaalia Terviseministeeriumi koordineeritava partnerluse kohta saab lähemalt lugeda selle veebilehelt.
EP PerMed (personaalmeditsiin)
Personaalmeditsiini partnerlus (EP PerMed)rahastab teaduskoostööd personaliseeritud patsiendikäsitluse alal. Partnerlus pakub koostöövõimalusi interdistsiplinaarsetele konsortsiumitele; teadustöö ja taotlusvoorude temaatikast saab aimu EP PerMed teadusagendast. Partnerluse korraldatavate taotlusvoorude ja muude tegevuste kohta saab lähemalt uurida EP PerMed kodulehelt
One Health AMR (Antimikroobse resistentsuse problemaatikaga tegelev partnerlus)
Antimikroobse resistentsuse problemaatikaga tegelev partnerlus One Health AMR jätkab JPI AMR tegevusi. Eestis rahastab ETAGi kõrval selle temaatika projekte Regionaal- ja Põllumajandusministeerium.
EDCTP3 (EL-Aafrika Globaalse Tervise partnerlus)
EL-Aafrika Globaalse Tervise partnerlus, mis on eelmistest raamprogrammidest rahastatud EDCTP (European and Developing Countries Clinical Trials Partnership) järeltulija, keskendub ravimite ja vaktsiinide arendamisele koostöös Sahara-aluse Aafrika riikidega. Partnerlust toetavad mitmed ravimi- ja vaktsiinitootjad ning täiendavalt mitmed riigid, kelle prioriteediks on koostöö Aafrika riikidega ning farmaatsiasektori edendamine. Tänu Euroopa Komisjoni rahastusele on EDCTP3 avatud kõikidele EL liikmesriikide ja raamprogrammiga assotsieerunud riikide teadlastele ja innovaatoritele. Taotlusprotsess toimub läbi Osalejaportaali (Funding & Tenders). Osalemistingimusi tuleb juhendis hoolikalt uurida, sest programmil on mõned eripärad. Nii tuleb kaasata Aafrika riikide teadlasi ning enamike projektide üheks nõutavaks tegevuseks on Aafrika teadlaste ja tervishoiuasutuste võimekuse tõstmine. Kõigest sellest lähemalt EDCTP3 veebilehelt: https://globalhealth-edctp3.eu/
IHI (innovaatiliste tervisetehnoloogiate algatus)
Innovaatiliste Tervisetehnoloogiate Algatus – IHI (Innovative Health Initiative).IHI on vormilt institutsionaalne partnerlus, kus partnerluse haldamiseks on loodud eraldi juriidiline kehand. Rahastajateks ja seega partneriteks on siin avaliku sektori esindajana Euroopa Komisjon ning erasektori esindajana meditsiinitehnoloogiate ettevõtete üle-euroopalised assotsiatsioonid: Euroopa Farmaatsiaettevõtete Assotsiatsioon EFPIA, Meditsiinilise Kuvamistehnoloogia, Radioteraapia ja Meditsiinilise IKT Ettevõtete Liit COCIR, Euroopa Biotehnoloogia ja Biomajandusettevõtete Liit EuropaBio, Meditsiinitehnoloogiate Arendajate Üle-euroopaline Assotsiatsioon MedTech Europe ning Euroopa Vaktsiinitootjate Ühendus Vaccines Europe. Liikmesriigid midagi panustama ei pea ning taotlemise protseduur on üsna sarnane raamprogrammile. Erinevused on tingitud erasektori osalemisest: projektidesse tuleb konsortsiumisse kaasata programmis osalevaid ettevõtteid ning ka temaatika on ettevõtete huvidest suuresti mõjustatud, ning ettevõtted peavad projekti omalt poolt toetama (enamasti in-kind vormis). IHI tegemisi kajastab nende veebileht https://www.ihi.europa.eu/
ELi missioon “Vähk”
29. septembril 2021 käivitus 5 missiooni – vähimissioon, kliimamuutustega kohanemise missioon, ookeanide missioon, linnade missioon ning pinnase ja toidu missioon (loe rohkem ELi missioonide kohta ETAGi kodulehel SIIN). Missioonide eripäraks on, et püstitatud eesmärgiid peavad olema saavutatud aastaks 2030. Vähimissiooni ambitsiooniks on 3 miljoni vähidiagnoosiga inimese eluea pikendamine ning nende ja nende pereliikmete elukvaliteedi parendamine. Aga selleni loodetakse jõuda läbi paljude erinevate tegevuste, kus oma koht on ka teadus- ja innovatsiooniprojektide taotlusvoorudel.
Vähimissiooni (nagu teistegi missioonide) ettevalmistused toimuvad vastava rakenduskava alusel, mis hõlmab ka kavandatavate teadusuuringute teemade üldkirjeldusi.
Vähimissiooni eesmärkideks on seatud:
- Vähktõve parem mõistmine
- Ennetus, sh seire ja varajane avastamine
- Diagnostika ja ravi optimeerimine
- Elukvaliteedi toetamine
Kõigil missioonidel on oma rakenduskava, mille alusel töötatakse välja tööprogrammid. Praegusel juhul hõlmab tööprogramm valdavalt ettevalmistustegevusi. Vähimissiooni rahastatakse mitmest allikast, kõige suuremal määral “Euroopa horisondist”:
- “Euroopa horisont” (tervise valdkond)
- Erasmus+, MSCA, EIT
- EU4Health
- Digital Europe
- JRC Knowledge Centre on Cancer, Ühtekuuluvuspoliitika fond, RRF, Technical Support Instrument, EIB investeeringud
Kasulikud materjalid
- Pidevalt täiendatav ja ajakohastatud ülevaade tervise valdkonna rahastusvõimalustest on HNN3.0 veebilehel – sealt leiab lisaks „Euroopa horisondile“ tervise valdkonna rahastusvõimalusi ka teistest Euroopa Liidu programmidest.
- Kommenteeritud RIA ja IA taotlusvorm 15.07.24
- „Euroopa horisondi“ tervise valdkonna konsultantide võrgustiku loodud materjalid,
sh juhised projektipartnerite leidmiseks - 13.11.2023 toimunud „Euroopa horisondi“ kliinilste uuringute vormi tutvustava veebiseminari salvestus ja ettekande slaidid
- „Euroopa horisondi“ konsultantide portaal:
- „Euroopa horisondi“ kõiki valdkondi puudutavad materjalid
- Vasakust menüüst saab sisse lülitada valdkondliku filtri leidmaks konkreetset valdkonda puudutavad materjalid, nt tervise valdkonna materjalid
- Euroopa Komisjoni teaduseetika problemaatikat tutvustavad slaidid
- Euroopa Komisjoni koostatud projektitaotluse eerikaküsimuste käsitlemise ja enesehinnangu juhend