Lähem info „Euroopa horisondi” 2. klastri ehk teemavaldkonna „Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” taotlusvoorude kohta, abi teemade või partnerite otsimisel, selgitused tehnilistes küsimustes ja nõuanded taotluse koostamisel*:
Katrin Kello
Tel: 731 7361
katrin.kello@etag.ee
* NCP teenused on tasuta, konfidentsiaalsed ja paindlikud, suunatud kõigile taotlemise huvilistele, taotlejaile ja taotlejate nõustajaile!
SISUKORD
- Teemavaldkonna tutvustus
- Tulekul taotlusvoorud: ülevaade
- Euroopa kultuuripärandi koostööpilve (ECCCH) taotlusvoorud
- Nõu- ja abivõimalused, juhendmaterjalid
- Sündmused ja kasulikud viited
- Huvipakkuvat raamprogrammi muudes osades
- Huvipakkuvat muudes programmides
- Partneriotsingu võimalused
Viimati muudetud 22.01.2025
Teemavaldkonna „Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” tutvustus
„Euroopa horisondi” II samba kaudu rahastab Euroopa Komisjon koostööprojekte kitsalt etteantud konkursiteemade (call topics) põhjal. Sellised teemad eeldavad enamasti suurte, tihtipeale enam kui 10 partneriga konsortsiumite osalemist. Kui teemakirjelduses ei ole projekti pikkust mainitud, on projektid enamasti kolme või nelja aasta pikkused, pigem harva ka pikemad.
II samba teemavaldkonna „Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” projektikonkursside kaudu tellib Euroopa Komisjon uuringuid ja uudseid lahendusi riigi, ühiskonna, majanduse, kultuuri ja loomemajanduse valdkonnas.
Teemavaldkonna taotlus on aidata kaasa kõigile Euroopa Komisjoni poliitilistele prioriteetidele:
„Euroopa kestliku heaolu ja konkurentsivõime uus kava”; „Uus ajastu Euroopa kaitse- ja julgeolekupoliitikas”; „Inimeste toetamine ning ühiskonna ja sotsiaalse mudeli tugevdamine”; „Meie elukvaliteedi säilitamine: toiduga kindlustatus, vesi ja loodus”; „Demokraatia kaitsmine ja väärtuste hoidmine”; „Globaalne Euroopa: meie jõu ja partnerluste kasutamine”; „Üheskoos saavutame tulemusi ja valmistame oma liidu tulevikuks ette”.
Teemavaldkonna „Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” konkursiteemad on jagatud kolme teemaplokki (destinations): demokraatia ja valitsemine, Euroopa pärand ning kultuur ja loomemajandus, ühiskonna ja majanduse transformatsioonid.
Eesti humanitaar- ja sotsiaalteadlaste ning kultuurivaldkonna tulemustest terves „Euroopa horisondis” (1. ja 2. samba ning horisontaalse programmiosa WIDERA) 2021. ja 2022. aasta taotlusvoorudes, sh „Kultuuris, loovuses ja kaasavas ühiskonnas”, on valminud teemaleht. Vt ka pikemat ülevaadet 2. klastri osalejatest ja tulemustest 2021–2024 taotlusvoorude põhjal.
Teemavaldkonna eelkäija eelmises raamprogrammis „Horisont 2020” oli teemavaldkond „Euroopa muutuvas maailmas – kaasav, innovaatiline ja kaasamõtlev ühiskond”. Vt ülevaadet lk-l 41-42 kokkuvõttes „Eesti osalus raamprogrammis Horisont 2020”.
Tulekul taotlusvoorud: ülevaade
Teemavaldkonna konkursiteemad leiab Funding & Tenders portaalis, valides programmiks “Horizon Europe” ning valdkonnaks (Programme part) “Culture, creativity and inclusive society”. 2024. a põhitaotlusvoor sulgus 7. veebruaril 2024. Lisaks kuulus 2024. a tööprogrammi viis loodava Euroopa kultuuripärandi koostööpilve (ECCCH) teemat, mis sulgusid 22.01.2025 (vt lähemalt allpool).
Tööprogramm sisaldab vastavate aastate konkursiteemasid omavahelises seoses ning teemaploki eesmärkide kontekstis – tänu sellele saab tööprogrammist parima koondülevaate konkursiteemade seostest ja teemaplokkide taotlustest.
2025. aasta tööprogramm (konkursiteemad) töötatakse välja 2024. aasta jooksul ning avaldatakse 2025. aasta kevadel. Tööprogramm kujuneb Euroopa Komisjoni peadirektoraatide (sh RTD, EAC, EMPL), komisjoni eksperdirühmade ning liikmesriikide esindajate (nn programmikomiteede) koostöös. Plaanis on kaks eraldi tööprogrammi: üks programm 2025. a teemadele ning seejärel ühine programm 2026.-2027. a teemadele.
Kevadel 2024 korraldas Euroopa Komisjon avaliku tagasisideküsitluse “Euroopa horisondi” 2025. aasta tööprogrammi eesmärkidele ja oodatavatele tulemustele. Küsitlus puudutas 2. samba teemavaldkondade (clusters), missioonide, uue Euroopa Bauhausi, EIE (Euroopa innovatsiooni ökosüsteemide) ja teadustaristute programmiosa eesmärke ja oodatavaid tulemusi teemaplokkide (destinations) kaupa. Küsitlus andis esmase sissevaate 2025. a tööprogrammi kõigis nimetatud valdkondades. 2. klastri teemaplokkide esmased rõhuasetused (2025. a konkursiteemade võimalikud fookused), millele tagasisidet koguti:
– demokraatia ja valitsemine
– Euroopa pärand ning kultuur ja loomemajandus
– ühiskonna ja majanduse transformatsioonid
Täpsemat infot tööprogrammi valmimise (konkursiteemade kujunemise) kohta saab küsida teemavaldkonna konsultandilt.
Euroopa kultuuripärandi koostööpilve (ECCCH) taotlusvoorud
Muuseumide jt mäluasutuste omavahelise koostöö toetamiseks on Euroopa Liit loomas veebipõhist platvormi European Collaborative Cloud for Cultural Heritage, mis hakkab koondama tööriistu ja teenuseid nt kogude digitaliseerimiseks, artefaktide uurimiseks ja andmete dokumenteerimiseks, samuti ühisnäituste korraldamiseks ja koostööks publikuga. Platvormi sihtrühm on mäluasutuste töötajad: teadlased, kuraatorid, arhivaarid, konservaatorid jpt.
Platvormile pannaks alus „Euroopa horisondi“ 2. klastri 2023.–2025. a taotlusvoorude kaudu. 2023. aasta taotlusvooru põhjal on juba välja valitud ja tegevust alustanud suur, põhjapanev projekt ECHOES, mis keskendub ECCCH haldamisele ja kooshoidmisele kõigil tasandeil, üldiste nõuete kehtestamisest tööriistade ja rakenduste kooskõla ning rahastatud projektide koostöö tagamiseni. Lisaks on alanud või algamas kolm tavalisema suurusega projekti AUTOMATA, TEXTaiLES ja HERITALISE, mis keskenduvad juba konkreetsematele digiarendustele.
Alanud projektide raames täpsustatakse tehnilisi nõudeid kõigile järgmistele ECCCH taotlusvoorude projektidele: 2024. aasta taotlusvoorust rahastatakse 10 projekti, mis peavad looma mitmesuguseid konkreetseid koostööpilve komponente (rakendusi ja tööriistu), ning 2025. aasta taotlusvoorust veel umbes seitse olemasolevate lahenduste testimisele ja parendamisele keskenduvat projekti.
ECCCH 2024 taotlusvoor sulgus 22. jaanuaril 2025. Taotlusvooru teemad koos kontekstiga leiab ka 2024. a tööprogrammi täiendatud versioonis lk 101–127. Oodati innovaatilisi tööriistu näiteks protsesside, objektide ja komplekssete andmete digiteerimiseks ja analüüsiks; dokumenteerimiseks, omavaheliseks sidumiseks ja korraldamiseks, rikastamiseks; objektide uurimiseks, konserveerimiseks ja restaureerimiseks; näituseruumi disainimiseks jms.
2025 taotlusvooru materjalid on plaanis avaldada 2025 märtsis; taotlusvoor avaneb 2025 kevadsuvel ning sulgub 2025 sügisel.
Kaskaadrahastuse konkursid – raamprogrammi otseprojektide konkursid lõppkasutajate kaasamiseks üle Euroopa
ECCCH taotlusvoorud on suunatud eeskätt digiarendajatele, kuid kaasamõtlejate, vajaduste kirjeldajate ning loodavate tööriistade testijatena osalevad projektides ka mäluasutused, st loodavate lahenduste lõppkasutajad. Osa lõppkasutajaid osaleb raamprogrammi otseprojektide partneritena, teine osa kaasatakse projekti käigus rea avalike konkursside – cascade funding calls ehk calls for third parties – kaudu. Kaskaadrahastuse konkursse kasutavad raamprogrammi otseprojektid hulga väiksemate projektide toetamiseks üle Euroopa selleks, et väga mitmesugused ja eri paigus asuvad mäluasutused saaksid ECCCH-st teada ja loodavatesse tööriistadesse panustada.
Kaskaadkonkursside info avaldatakse projektide kodulehel ning enamasti ka Funding & Tendersi portaali vastavas rubriigis. Projekt ECHOES on oma plaanitavate kaskaadkonkursside eelinfo juba avaldanud. ECHOESi kaskaadprojektide fookus hakkab olema uute andmestike lisamisel, osalejate ringi laiendamisel ning platvormile sobivate vertikaalsete rakenduste arendamisel. Kaskaadprojektidesse osalejate leidmiseks on ECHOESil plaanis kolm kaskaadkonkurssi: (a) kevadel 2025 pealkirjaga „Andmed“ – rahastatakse 12 projekti mahuga 60 000 eurot projekti kohta; (b) sügisel 2025 peakirjaga „Kaasamine ja koostöö“ – rahastatakse 20 projekti mahuga 30 000 eurot projekti kohta; (c) sügisel 2026 pealkirjaga „Andmed ja vertikaalne rakendamine“ – rahastatakse 18 projekti mahuga 60 000 eurot projekti kohta.
Kaskaadrahastuse konkursse hakkavad korraldama ka kümme 2024. a taotlusvooru projekti ning tõenäoliseks ja edaspidi selguvad 2025. a taotluvooru projektid.*
* Euroopa muuseumid on sedalaadi kaskaadkonkurssides saanud osaleda ka varem, nt 2022. aastal korraldas raamprogrammi otseprojekt DOORS kaskaadkonkursi Euroopa väikeste ja keskmiste muuseumide digitaliseerimiseks. Eestist esitati kuus taotlust, välja valiti Eesti sõjamuuseum ja TÜ loodusmuuseum. Peagi on kultuuriasutustel võimalik osaleda ka projekti PartArt4OW kaskaadkonkursil, mille eesmärk on edendada sidemeid kunstnike, teadlaste ja kohalike kogukondade vahel, tegelemaks vee ja ookeani probleemidega osaluskunsti kaudu.
ECCCH lisainfo ja taustamaterjalid
Head jooksvat infot ECCCH jm kultuuripäranditeemalistest üritustest leiab ECHOESi kodulehe uudisterubriigis. Jooksva ECCCH-info huvilised on oodatud liituma ka ECCCH praktikakogukonnaga.
Loodava koostööpilve olemusest annab aimu Euroopa Komisjoni veebipõhine infopäev ECCCH 2024. a (praeguseks sulgunud) konkursiteemadest. Järele vaadata saab ka Euroopa komisjoni veebinari kolmest kultuuripärandiga seotud digialgatusest 27. septembril 2024: loodav Euroopa kultuuripärandi koostööpilv (Cultural Heritage Cloud), Euroopa kultuuripärandi andmeruum (the common European dataspace for cultural heritage) ning Euroopa avatud teaduse pilv (the European Open Science Cloud). Lisaks saab tutvuda kultuuri- ja pärandivaldkonna praktikute virtuaalkonverentsiga 2023: ‘A Cloud for all – the European Collaborative Cloud for Cultural Heritage’, selle salvestised on samuti saadaval. Vt ka ECCCH eksperdirühma raportit märtsist 2022 ning ECCCH-teemalise avaliku küsitluse tulemusi detsembrist 2022.
Nõu- ja abivõimalused, juhendmaterjalid
Esmast nõu ja soovitusi konkursiteema valikul ja taotluse kavandamisel ning tagasisidet taotlusele selle kõigis etappides ja aspektides annab valdkondlik konsultant. ETAGi teenused on tasuta!
ETAGi tugimaterjale
(1) Eestikeelseid üldisi juhiseid ja soovitusi (nt kommenteeritud taotlusvorm, eelarve koostamise näpunäiteid jms) on kogutud “Euroopa horisondi” osalemisreeglite lehele ETAGi kodulehel.
(2) Algajale osalejale sobib printerisõbralik ülevaade horisondi 2. samba projekti eripäradest.
Taotluse kirjutajal või kavandajal on väga soovitav lugeda kogenud hindajate, taotlejate ja konsultantide SOOVITUSI TAOTLEJALE (eesti keeles, versioon 09.09.24). Materjal on koostatud eeskätt 2. teemavaldkonda silmas pidades. (Inglise keeles vrd taotluste hindamist korraldava European Research Executive Agency väga kasulikku check-list‘i taotluse kirjutajale.)
Vt ka hindamise alakriteeriume, st täpsustavaid küsimusi, millele hindaja peab vastama RIA- ja IA-tüüpi taotlust hinnates (i. keeles) ning ETAGi NCP-de eestikeelsete kommentaaridega taotlusvormi horisondi üldiste eestikeelsete juhendite ja soovituste lehel.
Taotluse kavandamisel võib abiks olla tööleht “Alustava koordinaatori teekaart”.
Vt ka slaide konkursiteema nõuete lugemisest ja selle juurde kuuluvate materjalide (nt tööprogrammi) leidmisest.
(3) Põnev ja kasulik on kuulda seniste osalejate kogemusi ja soovitusi. Eesti osalejate kogemusi jagatakse tihti ETAGi veebinaridel: 29.11.2021 toimunud veebinaril vahetas oma kogemuste kohta mõtteid kolm Horisont 2020 ühiskonnavaldkonna juhttaotlejat (koordinaatorit): Halliki Harro-Loit (TÜ), Kairit Tammets ja Marge Unt (TLÜ). 19.12.2022 toimunud veebinaril jagas kultuuriturismiteemalise projekti IMPACTOUR kogemust Tarmo Kalvet Balti Uuringute Instituudist. 12.05.2023 toimunud veebinaril jagas muuseumide ärimudelite ning muuseumide ja ettevõtete koostööle keskenduva projekti RECHARGE kogemust Sander Jürisson Eesti Meremuuseumist. 29.11.2023 ingliskeelsel Balti veebinaril rääkisid Timo Maran ja Lona Päll (TÜ semiootika osakond) projektist COEVOLVERS, koordinaator Kristina Juraite (Vytautas Suure Ülikool) projektist DIACOMET ning Anita Vaivade (Läti Kultuuriakadeemia) projektist Tracks4Crafts. 11.10.2024 toiminud veebinaril jagasid kogemusi Pille Runnel ja Agnes Aljas Eesti Rahva Muuseumist.
Ametlikke ingliskeelseid juhiseid ja soovitusi
– „Euroopa horisondi” taotlusvormid (Templates and forms > Application forms)
– Euroopa Komisjoni hindajate lehel leiduvad hindajate koolitamise materjalid, sh taotlusvormi osade ja ametliku hindamisvormi lahtiseletus (Quick links > Standard briefing slides for HE experts ning Briefing videos for HE experts). Vt lühidat väljavõtet hindamise alakriteeriumitest. Võrdluseks vt tegelike hindamisraportite analüüsi projektilt “Horizon Academy”. (Analüüs hõlmab erinevald valdkondi, seega mõni tähelepanek – nt TRLide osas – ei pruugi kehtida 2. klastri kohta.)
– „Euroopa horisondi” programmijuhend (Programme Guide) (viimase versiooni leiab alusdokumentide jaotisest „Guidance”)
– portaali Funding & Tenders elektrooniline käsiraamat (kuna see puudutab kõiki ELi rahastusprogramme F&T portaalis, on soovitused mõeldud üldise juhtnöörina kõigile programmidele ega pruugi igas punktis arvestada teadusprojekti vajadusi)
Hulk abistavate veebinaride linke on koondatud ka Euroopa Komisjoni vastavale lehele. NB! Vajalikud ning abistavad materjalid leiab ka iga konkursiteema juures.
Praeguste ja varem rahastatud projektide näiteid saab vaadata andmebaasist CORDIS või Horizon Dashboardilt.
Horisondi projektide tulemustega saab tutvuda ka mitmete platvormide kaudu, mille Euroopa Komisjon on loonud projektitulemuste levitamise hõlbustamiseks. Käesoleva teemavaldkonna jaoks huvipakkuvamad on Horisondi tulemuste platvorm ning teadusajakirja rolli täitev Open Research Europe (ORE) (vt ORE tutvustusi Youtube’i playlistis ning kirjalikku tutvustust 2022 märtsi alguse seisuga).
Kõigis materjalides orienteeruda aitab valdkondlik konsultant katrin.kello@etag.ee.
Sündmused ja kasulikud viited
Jälgi ETAGi infokanaleid!
- FB Välisteaduskoostöö grupp – jooksvad uudised nt infopäevade ja taotlemisvõimaluste kohta, partneriotsingukuulutused jpm huvitavat.
- ETAGi uudistelist (meililist) jagab nii välisteaduskoostööd kui ka muid ETAGi tegevusi puudutavat infot.
Järelvaadatavad üritused:
- ETAGi korraldatud üritus sotsiaal- ja humanitaarteadlaste võimalustest HEU 2024. aasta sügisestes taotlusvoorudes ning EIT Culture & Creativity’st 11.10.2024 – ürituse lehel on saadaval nii video kui slaidid
- Eesti, Läti ja Leedu 2. klastri NCPde korraldatud üritus „Navigating Horizon Europe: Social Sciences and Humanities Perspectives from the Baltics and Beyond“ 29.11.2023 – ürituse lehel on saadaval nii video kui slaidid
- Euroopa Komisjoni korraldatud üritus: teemavaldkonna “Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” 2024. aasta (07.02.24 sulguvate) konkursiteemade infopäev 18.10.2023
- ETAGi veebinar 12.05.2023, kus tutvustati 2. klastri 2024. a taotlusvoore ja nende tausta – ürituse lehel on saadaval nii video kui ka slaidid
- ETAGi korraldatud üritus: ETAGi veebinar 19.12.2022, kus tutvustati 2. klastri 2023 taotlusvoore ja nende tausta, vt ka veebinari slaide
- ETAGi korraldatud üritus: 2. klastrit ehk teemavaldkonda “Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” tutvustav veebinar 29.11.2021
- Kõigi “Euroopa horisondi” valdkondade infopäevad ja partnerlusüritused – viited kavasolevatele sündmustele ning toimunud ürituste materjalid
NB! Kasulikud on ka selliste infoürituste materjalid, mis puudutavad juba sulgunud taotlusvoore, sest sissejuhatavad ülevaated ja praktilised näpunäited kehtivad edasi.
Veel viiteid (lisaks eelnevas jaotises „Nõu- ja abivõimalusi” toodule):
- Teemavaldkond “Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” Euroopa Komisjoni veebilehel
- Teemavaldkonna “Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” teemaplokkide taust, Euroopa Komisjoni poliitikadokumente ja sarnastel teemadel varem rahastatud projektide kokkuvõtteid (lisaks tuleks aktuaalseid poliitikadokumente jm materjale otsida ka eraldi)
- Euroopa horisondi strateegiline plaan 2021–2024
- Euroopa Komisjoni poliitilised prioriteedid 2019–2024 (sh viited prioriteedi all tehtule ning poliitikadokumentidele)
- Teemavaldkonna “Kultuur, loovus ja kaasav ühiskond” riiklike konsultantide võrgustik Net4Society
- Horisondi riiklike konsultantide üldine veebiportaal – sisaldab ka avalike veebinaride viiteid ja salvestusi (“Stage”) ning pidevalt uuenevat kogu videosid jm tugimaterjale ka raamprogrammi taotlejale (“Store”)
Sotsiaal- ja humanitaarteadused ning kunstid (SSH) muudes raamprogrammi osades
Suurte väljakutsetega tegelemisel on humanitaar- ja sotsiaalteaduste (SSH) panus vältimatu. SSH-fookusega taotlusvoorude olemasolu tagab eeskätt spetsiaalne teemavaldkond (2. klaster) – kuid konkursiteemasid, mis eeldavad kas SSH juhtrolliga või puhtalt SSH-osalusega projekte, on ka teistes teemavaldkondades. Rohkem on teistes teemavaldkondades selliseid konkurtsiteemasid, mis eeldavad SSH ja STEM-pädevuste (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) lõimimist. Teistest teemavaldkondadest SSH fookuse või SSH komponendiga konkursiteemade leidmiseks on kasutusel nende märgistamine (flagging) koos sõnalise selgitusega konkursiteema tekstis. Sellistele konkursiteemadele esitatud projektitaotlustes tuleb SSH teaduslikku kaasamist ning rolli projektikonsortsiumis veenvalt näidata nii taotluse teadusliku kirjelduse (excellence) kui ka konsortsiumi ja projektitegevuste ülesehituse (implementation) osas. Lisaks katsetatakse mõnedes 5. teemavaldkonna (“Kliima, energia, transport”) taotlusvoorudes ühiskondliku valmiduse kontseptsiooni (nn societal readiness pilot) . Kontseptsioon ühendab endas nii ühiskonna vastavaks tehnoloogiliseks lahenduseks valmisoleku kui ka tehnoloogia ühiskonnavalmiduse arvestamise nõuet. Algselt tõukus kontseptsiooni idee tehnoloogia valmidusastmetest (TRLidest), kuid astmestiku (levels) kasutamisest loobuti sotsiaalse valmiduse puhul peagi: ühiskondlik valmisolek ei ole samal moel lineaarselt astmetele seatav. Kontseptsioon on veel väljatöötamisel ja vastavad materjalid ei ole veel avalikud.
Net4Society võrgustik on avaldanud uue ülevaate sellistest konkursiteemadest eri valdkondades (2024), kus sotsiaal- ja humanitaarteadlaste ning kunstide (SSH) osalus on eriti selgelt oodatud: Opportunities for researchers from SSH in Horizon Europe. Ülevaade sisaldab peamiselt horisondi 2. samba, missioonide ja WIDERA 2024. aasta tööprogrammi ning Marie Skłodowska-Curie (MSCA) konkursse 2024. ja 2025. aastal. 2. samba, missioonide ja WIDERA tähtajad jäävad 2024 septembri ja 2025 jaanuari vahele, MSCA tähtajad 2024 septembri ja 2025 novembri vahele.
Funding & Tenders portaalis saab “Euroopa horisondi” konkursiteemasid filtreerida nii SSH kui ka ka teiste rõhuasetuste kaupa: kui otsinguvaates on programmiks valitud “Euroopa horisont”, ilmub nähtavale “Cross-cutting priority”, mille alt saab valida näiteks järgmisi filtreid: Digital Agenda, Socio-economic science and humanities, Artificial Intelligence, Societal Engagement, Social Innovation, Foresight, New European Bauhaus, Africa – ja palju muud.
Vt ka missioonide ja teiste teemavaldkondade infopäevade materjale ETAGi kodulehel ning kõigi “Euroopa horisondi” valdkondade infopäevade ja partnerlusürituste materjale Euroopa Komisjoni veebilehel.
ETAGil on valminud teemaleht humanitaar- ja sotsiaalteadlaste ning kultuurivaldkonna tulemustest erinevate „Euroopa horisondi” osade 2021. ja 2022. aasta taotlusvoorudes.
Humanitaar- ja sotsiaalteadlaste osalusest eelmise raamprogrammi “Horisont 2020” erinevate programmiosade projektides on Euroopa Komisjon avaldanud väga põhjaliku analüüsi (novembris 2023).
Uus Euroopa Bauhaus / New European Bauhaus
Uus Euroopa Bauhaus (NEB) on keskkonna-, majandus- ja kultuuriprojekt, mille eesmärk on kombineerida disain, kestlikkus, juurdepääsetavus, taskukohasus ja investeeringud, et aidata kaasa Euroopa rohelise kokkuleppe saavutamisele. “Euroopa horisondi” raames koostatakse 2025.–2027. aastaks omaette tööprogramm, tellimaks teadusuuringuid uue Euroopa Bauhausi rahastuga (NEB Facility) seotud teemadel.
NEB rahastu on ELi rahastamisvahend, mis keskendub naabruskondade muutmisele säästva ja kaasava disaini kaudu. NEB rahastu koosneb kahest osast: “teadus ja innovatsioon” ning “kasutuselevõtt”.
NEB rahastu teaduse ja innovatsiooni osa kuulub “Euroopa horisondi” alla, aastatel 2025–2027 on sellel kolm fookusvaldkonda:
- roheülemineku, sotsiaalse kaasatuse ja kohaliku demokraatia ühendamine;
- ring- ja taaskasutuskeskne lähenemine ehitatud keskkonnale;
- innovaatiline rahastus ja uued ärimudelid piirkondade üleminekuks.
NEB teaduse ja innovatsiooni ehk “Euroopa horisondi” osa konsultandid (NCPd):
Maria Habicht maria.habicht@etag.ee
Katrin Kello katrin.kello@etag.ee
NEB rahastu kasutuselevõtu-osa (roll-out component) laiendab, juurutab ja rakendab uuenduslikke lahendusi, ärimudeleid jms. NEB kasutuselevõtta hakkavad toetama investeeringud erinevate ELi programmide kaudu.
NEB kui terviku Eesti kontaktisik (NCP) asub kliimaministeeriumis (vt kontakti siin).
Kuni 17. septembrini korraldas Euroopa Komisjon NEB rahastu kohta avatud küsitlust, kogumaks sisendit rahastu rakenduskava väljatöötamiseks 2025.–2027. aastaks. Ankeedis sisaldunud uurimisteemad annavad aimu võimalikest NEB konkursiteemadest eelolevatel aastatel.
Huvipakkuvat muudes programmides
Huvipakkuvaid osalemisvõimalusi võib leida ka selliste partnerluste ühiskonkurssidel, kus rahastajana osalevad teiste seas ka Eesti rahastavad asutused (ETAG või ministeeriumid). Ülevaate parajasti avatud taotlusvoorudest, kus rahastajana osaleb Eesti Teadusagentuur, leiab jaotisest “Partnerluste ja ERA-NETide praegu avatud taotlusvoorud” ETAGi partnerluste lehel. Veel avanemata voorude eelteateid ja haakuvate ürituste infot leiab ETAGi uudistelehelt.
Vt ka teisi Euroopa Liidu programme Funding & Tenders portaali avalehel.
Partneriotsingu võimalused
Partnerite leidmiseks soovitame kasutada järgmisi meetodeid:
1. Olemasolevad võrgustikud, lumepallimeetod
Projektikontaktide otsimist on hea alustada olemasolevatest võrgustikest või koostöökontakte võimaldavate võrgustikega liitumisest, sest suure konsortsiumi käekäik oleneb partneritevahelisest usaldusest ja sobivusest. Tähtis on nii asutuse usaldusväärsus kui ka inimeste klapp ja suhtluse laabumine. Seetõttu soovitatakse konsortsiumi loomist alustada “keskelt”, olemasolevatest headest kontaktidest, liikudes samm-sammult “väljapoole”, kaasates lisapartnereid vastavalt sisulisele vajadusele. Kui akadeemiliste partnerite puhul on seejuures esmatähtis konkreetse teadlase või töörühma profiil, siis muud tüüpi osalejate puhul võib enam huvi pakkuda ka asutuse kui terviku iseloom.
Suurepärane võimalus koostöökontaktide loomiseks on ka näiteks COSTi projektid.
Lisaks tasub aga kindlasti proovida ka järgmisi samme, eriti kui partnerite otsingut saab seostada konkreetse konkursiteemaga:
2. Valdkondlikud partneriotsingu üritused ja portaalid
Lisaks olemasolevatele võrgustikele nõuavad interdistsiplinaarsed projektid tihti lisakontakte väljaspool oma eriala ning (teiste) siht- ja sidusrühmade hulgas. Partneriotsijate jaoks on loodud partneriotsingu portaalid ja korraldatakse üritusi raamprogrammi osade kaupa.
2. klastri valdkondlik partneriotsingukeskkond on avatud kuni praeguse raamprogrammi lõpuni 2027. Kord loodud profiili saab kohandada ja kasutada ka edaspidi.
Aktiivsem partnerite otsimine toimub portaalis taotlusvoorude eel. NB! Keskkond on tehtud pigem väikeste asutuste jaoks ning eeldusel, et asutuses on vaid mõned partneriotsingust huvitatud inimesed, kes tegelevad samade teemadega. Seetõttu tuleks suurema asutuse, nt ülikooli töötajana oma profiili luues teha oma töörühmale või instituudile eraldi asutuseprofiil, st tekitada uus asutus stiilis “X töörühm/instituut Y ülikoolis” (või seostada ennast juba olemasoleva instituudi või töörühmaga), mitte aga siduda end eelvalikute hulgas leiduda võiva ülikooli kui tervikuga. Vt ka partneriotsingu platvormi juhendit siin.
Vt ka teiste teemavaldkondade partneriotsingukeskkondi, mille leiab valdkondlike infoürituste lehekülgede kaudu.
3. Partneriotsingu jaotis portaalis Funding & Tenders
Alates 2022 on ELi rahastusvõimaluste portaalis (Funding & Tenders) loodud senise asutusepõhise partneriotsingusüsteemi kõrvale võimalus üksikisiku tasandi partneriotsinguteks. Vt juhiseid individuaalse profiili loomise kohta ning asutuse või isiku profiili seostamise kohta konkursiteemaga.
4. Varasemad projektid
Koostööst huvitatud inimesi ja asutusi soovitatakse otsida ka varasemates ja käimasolevates raamprogrammi projektides osalejate hulgast. Raamprogrammi projektide andmebaas on cordis.europa.eu. Huvipakkuva projektiga seotud asutused leiab otse Cordisest. Isikuid saab otsida asutuse või projekti kodulehelt vm allikatest (nt Eesti osalejate puhul ETISest).